Likérka Jelínek přesouvá sídlo holdingu do Nizozemska | e15.cz

Likérka Jelínek přesouvá sídlo holdingu do Nizozemska

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CTK/Machalinek Lukas
Dušan Kütner

Dušan Kütner

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Největší tuzemský výrobce ovocných destilátů, vizovický Rudolf Jelínek, přesune sídlo mateřské firmy celého holdingu, společnost R. Jelinek Group, do Nizozemska.

„Každého napadnou daňové důvody, ale to není na pořadu dne, protože v Holandsku je dvacetiprocentní korporátní daň, tam žádná úspora není. Jedním z důvodů je forma ochrany. Mezi Českou republikou a Nizozemskem je totiž velmi dobře nastavená smlouva o ochraně investic,“ uvedl v rozhovoru pro deník E15 místopředseda představenstva a jeden z investorů likérky Zdeněk Chromý.

Roli hraje i výhodnější pozice při jednání s partnery o dodávkách a akvizicích a stabilnější právní prostředí. Finančně zdravá vizovická společnost má totiž z předloňska špatnou zkušenost. Kvůli sporu o zcela marginální částku se správcem v jednom konkurzním řízení jí hrozilo zcela zbytečné obstavení účtů a zastavení majetku, což by firmu krátkodobě paralyzovalo.

Jelínek tak bude následovat velké skupiny jako PPF, NWR či Zentiva i středně velké firmy jako třeba výrobce zdravotních lůžek Linet. Výroba pověstné slivovice však ve Vizovicích zůstává. „Nechceme dostat nálepku, že se stěhujeme do Holandska z daňových důvodů. Vizovice mají genius loci, slivovice patří k Vizovicím a vždycky to tak bude,“ uvedl Chromý.

Holdingovou strukturu vytvořil Jelínek loni. Spadají pod něj i výrobci pálenek v Bulharsku, Rumunsku a Chile. Skupina může lépe využít synergie dceřiných firem a například ve Spojených státech je výhodnější obchodovat přes jedinou firmu. Jako holding dosáhne Jelínek i na větší množstevní bonusy nejen při nákupu surovin, ale například i skla. Při jednáních o akvizici v zahraničí se likérka setkala i s tím, že z obchodu sešlo, neboť majitel nechtěl firmu prodat „lidem z Východu“.

Nizozemci jsou společně s Němci a Rakušany podle agentury ČEKIA největšími zahraničními vlastníky tuzemských firem z pohledu ovládaného registrovaného kapitálu. Nizozemsko je také podle Transparency International v žebříčku nejmenší korupce v první desítce, zatímco Česko až na 53. místě.

Podle Petry Štěpánové z agentury ČEKIA je důvodů pro vytváření holdingů a jejich přesun z Česka do Nizozemí celá řada. Jedním z hlavních je daňová optimalizace, získání výhodnějšího domicilu a větší právní jistota firem. „Když se podíváte na pražskou burzu, tak všechny firmy, které na ni v poslední době vstupovaly, mají domicil v Nizozemsku,“ řekla Štěpánová.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery