Likérka Jelínek přesouvá sídlo holdingu do Nizozemska

„Každého napadnou daňové důvody, ale to není na pořadu dne, protože v Holandsku je dvacetiprocentní korporátní daň, tam žádná úspora není. Jedním z důvodů je forma ochrany. Mezi Českou republikou a Nizozemskem je totiž velmi dobře nastavená smlouva o ochraně investic,“ uvedl v rozhovoru pro deník E15 místopředseda představenstva a jeden z investorů likérky Zdeněk Chromý.
Roli hraje i výhodnější pozice při jednání s partnery o dodávkách a akvizicích a stabilnější právní prostředí. Finančně zdravá vizovická společnost má totiž z předloňska špatnou zkušenost. Kvůli sporu o zcela marginální částku se správcem v jednom konkurzním řízení jí hrozilo zcela zbytečné obstavení účtů a zastavení majetku, což by firmu krátkodobě paralyzovalo.
Jelínek tak bude následovat velké skupiny jako PPF, NWR či Zentiva i středně velké firmy jako třeba výrobce zdravotních lůžek Linet. Výroba pověstné slivovice však ve Vizovicích zůstává. „Nechceme dostat nálepku, že se stěhujeme do Holandska z daňových důvodů. Vizovice mají genius loci, slivovice patří k Vizovicím a vždycky to tak bude,“ uvedl Chromý.
Holdingovou strukturu vytvořil Jelínek loni. Spadají pod něj i výrobci pálenek v Bulharsku, Rumunsku a Chile. Skupina může lépe využít synergie dceřiných firem a například ve Spojených státech je výhodnější obchodovat přes jedinou firmu. Jako holding dosáhne Jelínek i na větší množstevní bonusy nejen při nákupu surovin, ale například i skla. Při jednáních o akvizici v zahraničí se likérka setkala i s tím, že z obchodu sešlo, neboť majitel nechtěl firmu prodat „lidem z Východu“.
Nizozemci jsou společně s Němci a Rakušany podle agentury ČEKIA největšími zahraničními vlastníky tuzemských firem z pohledu ovládaného registrovaného kapitálu. Nizozemsko je také podle Transparency International v žebříčku nejmenší korupce v první desítce, zatímco Česko až na 53. místě.
Podle Petry Štěpánové z agentury ČEKIA je důvodů pro vytváření holdingů a jejich přesun z Česka do Nizozemí celá řada. Jedním z hlavních je daňová optimalizace, získání výhodnějšího domicilu a větší právní jistota firem. „Když se podíváte na pražskou burzu, tak všechny firmy, které na ni v poslední době vstupovaly, mají domicil v Nizozemsku,“ řekla Štěpánová.