Mládek: ČEZ by měl přecenit svá aktiva | e15.cz

Mládek: ČEZ by měl přecenit svá aktiva

ČEZ
ČEZ
• 
ZDROJ: Jan Rasch, Euro E15

stu

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Elektrárenská společnost ČEZ by měla přecenit hodnotu některých svých aktiv. „Je zcela legitimní nahlédnout, jak úspěšné investice ČEZ byly, a eventuálně k nim vytvořit určité rezervy tak, aby se jejich skutečný stav zanesl do účetnictví,“ sdělil agentuře Bloomberg nastupující ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

Mládek se vyslovil i pro omezení aktivit ČEZ v zahraničí, zejména na Balkáně, kde firma čelí zásahům regulátorů a z Albánie byl přinucen tamními úřady úplně odejít. ČEZ už loni ve třetím čtvrtletí část svých aktiv v Bulharsku a Rumunsku přecenil a do účetnictví zahrnul opravné položky ve výši 4,8 miliardy korun.

V Bulharsku ČEZ doplácí na snižování koncové ceny elektřiny ze strany tamního regulátora. V Rumunsku, kde firma provozuje největší suchozemskou větrnou elektrárnu v Evropě, se musí vyrovnat s omezením podpory obnovitelných zdrojů.

Doma se vznáší pochybnosti zejména nad hodnotou paroplynové elektrárny v Počeradech. Tu společnost ČEZ postavila, ale zatím ji nazařadila do provozu, protože výroba se při stávajících cenách elektřiny nevyplatí.

Autor: stu

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah