Aktualizováno
Německo zruší poplatek za tranzit plynu, na který si stěžovali i Češi. Ale ne hned

LNG terminál v nizozemském Eemshavenu, odkud putuje plny přes německo do Česka

LNG terminál v nizozemském Eemshavenu, odkud putuje plny přes německo do Česka Zdroj: profimedia.cz

Německo chce zrušit kontroverzní poplatek za tranzit plynu, na který si stěžují některé země EU včetně Česka. Řekl to státní tajemník pro hospodářské záležitosti Sven Giegold s tím, že se na tom dohodla německá vláda. Vzhledem k tomu, že to vyžaduje změnu zákona, je nejbližším možným termínem pro zrušení poplatku podle něj začátek roku 2025. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela chtěl na jednání v Bruselu iniciovat úplné zrušení poplatku.  

Síkela se také chce zabývat otázkou, co udělat s penězi, které už Praha za tranzit plynu zaplatila. Česko podle něj dává přednost dohodě před soudy.

Česko, Slovensko, Rakousko a Maďarsko dlouhodobě tlačí na Evropskou komisi, aby proti poplatku zakročila. Ve společném dokumentu požádaly komisi o konkrétní kroky. 

Zrušení poplatku by výrazně snížilo náklady na tranzit plynu přes Německo a podpořilo společné úsilí o odklon od ruského plynu. Giegold uvedl, že záměrem poplatku nebylo bránit integraci trhů v Evropě nebo dokonce narušit nezávislost na Rusku, právě naopak. Poplatek byl podle něj použit na financování plnění zásobníků plynu, což má pomoci udržet nezávislejší a stabilnější trh v Evropě.

Poplatek zavedlo Německo na podzim 2022 v reakci na energetickou krizi spojenou s ruskou invazí na Ukrajinu. Společnost Trading Hub Europe (THE), která je správcem německého trhu s plynem, minulý týden oznámila, že poplatek se od července ještě zvýší o více než třetinu, a to na 2,50 eura za megawatthodinu (MWh) z nynějších 1,86 eura. Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh na klíčovém trhu v Amsterodamu se nyní pohybuje blízko 34 eur.