NWR v prvním čtvrtletí vydělala 26 milionů eur, tržby jí klesly o pětinu | E15.cz

NWR v prvním čtvrtletí vydělala 26 milionů eur, tržby jí klesly o pětinu

OKD, horníci
OKD, horníci
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Těžební společnost New World Resources (NWR), majitel černouhelné firmy OKD, vykázala v letošním prvním čtvrtletí zisk 26 milionů eur (zhruba 712 milionů korun). Loni byla ve stejném období ve ztrátě 27 milionů eur. Tržby společnosti ale meziročně klesly o 22 procent na 135 milionů eur (asi 3,69 miliardy korun). Výsledek čistého zisku ale ovlivňuje jednorázová položka, bez které by společnost v 1. čtvrtletí skončila ve ztrátě.

Součástí čistého zisku je nehotovostní příjem ve výši 49 milionů eur v důsledku změny tržní hodnoty konvertibilního dluhopisu, který jsme vydali v rámci loňské restrukturalizace,“ řekl finanční ředitel NWR Marek Jelínek. Podle něj jde o účetní vyjádření toho, že se změnila tržní hodnota části dluhu NWR. „Pokud upravíte čistý zisk o těchto 49 milionů eur z jednorázového výnosu, tak vám z toho vyjde ztráta,“ připustil.

Kapitálovou restrukturalizací firmy dokončila NWR loni v říjnu. Jejím úkolem bylo odvrátit platební neschopnost podniku. Zahrnovala snížení hodnoty dluhopisů a výrazné rozmělnění akcionářských podílů.

Nižší ceny uhlí a menší prodeje

Důvodem poklesu tržeb jsou podle finančního ředitele NWR Marka Jelínka nižší ceny uhlí a také menší prodeje. Společnost za první tři měsíce 2015 prodala 1,56 milionu tun uhlí, což je o 18 procent méně než loni. Těžba klesla o pětinu na 1,78 milionu tun. Za celý rok 2015 plánuje vytěžit 7,5 až osm milionů tun uhlí. „Těžba v meziročním srovnání v 1. čtvrtletí klesla, nicméně byla vyšší, než jsme sami očekávali,“ vysvětlil Jelínek.

V provozním výsledku před odpisy (EBITDA) se firma v prvních třech měsících letošního roku propadla do ztráty dvou milionů eur (zhruba 54,7 milionu korun) z loňského zisku 12 milionů eur.

NWR již dříve uvedla, že letos plánuje snížit náklady o 80 milionů eur. Představitelé firmy také uvedli, že díky tomu, že se NWR daří snižovat náklady na Dole Paskov, je větší pravděpodobnost, že důl zůstane v provozu i po roce 2017. OKD předloni oznámila, že chce důl zavřít. Loni se stát s NWR dohodl na pokračování těžby do konce roku 2017. Vláda za to zaplatí 600 milionů korun na sociální programy pro horníky.

Státní pomoc letos schválila Evropská komise. „Náš ideální scénář je takový, že důl Paskov zůstane v provozu ještě po dlouhou dobu. Bude to ale možné jenom pokud se nám na Paskově bude nadále dařit výrazně snižovat náklady. Zatím se nám to v letošním 1. čtvrtletí dařilo výborně,“ uvedl Jelínek.

Na valné hromadě NWR, která se konala 23. dubna, opustil vedení firmy podnikatel a investor Zdeněk Bakala. Bakalovi ale stále patří poloviční podíl ve skupině CERCL Mining, bývalé BXR Mining, která vlastní 50,5 procenta akcií NWR. Zbytek NWR drží institucionální investoři a drobní akcionáři. Podle některých analytiků hodlá možná Bakala NWR opustit úplně.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah