Regulátor prošetřuje Bohemia Energy, Europe Easy Energy a Lumius. Podezřívá je z nekalých praktik

Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: Pixabay.com, Creative Commons

Energetický regulační úřad (ERÚ) prošetřuje dodavatele energií Bohemia Energy, Europe Easy Energy a Lumius kvůli možnému nefér jednání na trhu s energiemi. První dvě firmy, spadající do skupiny Bohemia Energy, jsou podezřelé z užití nekalých obchodních praktik. Lumius pak podle úřadu nečekaně ukončuje smlouvy na dodávky plynu především velkým odběratelům.

Už v průběhu září se na ERÚ obrátilo několik stovek spotřebitelů se stížnostmi na jednostrannou změnu fixované ceny ze strany společností Bohemia Energy a Europe Easy Energy. Nyní počet těchto spotřebitelských podání dosahuje několika set každý den. „Stížností na chování těchto dvou firem se u nás schází extrémní množství, proto jsme se rozhodli výjimečně informovat veřejnost o našich krocích již ve fázi zahájení šetření. Lidé si stěžují nejenom na předčasné ukončení fixace ceny. Velkým otazníkem je také to, jakým způsobem tyto společnosti přesvědčují spotřebitele, aby z fixovaných produktů přešli na pohyblivé ceny určované burzou. To je totiž pravý opak jistoty, kterou nabízí fixace,“ řekl předseda Rady ERÚ Stanislav Trávníček.

Úřad upozornil, že výsledek šetření nesmí předjímat, připomněl, že obecně však za porušení zákona o ochraně spotřebitele může uvalit až pětimilionovou pokutu. V krajních případech, kdy dochází k opakovanému a závažnému porušování zákonů, pak může ERÚ přistoupit až k odebrání licence.

Další ze jmenovaných společností, Lumius, pak podle úřadu zákazníkům rozesílá sdělení, kde jim oznamuje ukončení dodávek plynu. Mezi oslovenými zákazníky jsou přitom i teplárny, které dodávají teplo do domácností. Současně společnost do systému operátora trhu již zadává požadavky na zkrácení dodávek plynu. ERÚ připomněl, že pokud by Lumius vyhlásil úpadek, o jeho odběratele by se postaral takzvaný dodavatel poslední instance, s výjimkou těch, jejichž odběr přesahuje 630 megawatthodin plynu ročně.

„Zvolený postup, kdy společnost ukončila dodávky pouze některým zákazníkům, ale v praxi znamená, že si všichni oslovení odběratelé musejí okamžitě sehnat nového dodavatele. To jim způsobuje komplikace například ve vztahu k lhůtám vyplývajícím ze zákona o veřejných zakázkách. Počítat musejí navíc s tím, že jim nový dodavatel nabídne dodávku za aktuální, násobně vyšší cenu, než měli sjednánu s původním dodavatelem,“ uvedl mluvčí úřadu Michal Kebort. Problémem se podle něj navíc nyní ukazuje i získání nového dodavatele, který by mohl pro nové zákazníky energii zajistit.

„Věříme, že kroky úřadu budou důraznou výstrahou všem dodavatelům, kteří by své obtíže chtěli řešit na úkor spotřebitelů v rozporu se zákony. Smlouvy se mají plnit, a to platí pro obě strany, i za současných podmínek, kdy ceny energií na burzách dramaticky rostou. Pokud naše řízení potvrdí jednání obchodníků v rozporu se smlouvami nebo případné jiné protiprávní jednání, podá ERÚ trestní oznámení na jednatele takovýchto společností. Vzhledem k závažnosti a nebývalému rozsahu tohoto jednání je poženeme k osobní odpovědnosti,“ dodal Trávníček.

Podle dat Operátora trhu s elektřinou (OTE) dodávala Bohemia Energy entity na konci srpna elektřinu asi 400 tisícům odběratelů a plyn zhruba 190 tisícům odběratelům. Europe Easy Energy měla zhruba 39 tisíc zákazníků na elektřině a asi 21 tisíc na plynu. Lumius dodával elektřinu asi 8000 a plyn zhruba 3200 odběratelům. Velkoobchodní ceny elektřiny a plynu v poslední době vystoupaly do rekordní výše, některé ceníky dodavatelů tak mohou zdražit o desítky procent či dokonce násobně.

Kdo jsou největší znečišťovatelé?

Video placeholde
Největší světoví znečišťovatelé a jejich emisní cíle • Videohub