Bohemia Energy končí. Zákazníci musí změnit dodavatele | E15.cz

Bohemia Energy končí. Statisícům lidí skokově zdraží energie

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
3

Firma Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v Česku, ukončí činnost a dodávky elektřiny a plynu. Skupina se zhruba 900 tisíci odběrných míst se rozhodla ukončit podnikatelskou činnost a dodávky elektřiny a plynu zákazníkům společností Bohemia Energy, Comfort Energy, Energie ČS, Europe Easy Energy a X Energie. Zároveň požádá Energetický regulační úřad o zrušení licencí všech výše uvedených společností.

Společnost uvedla, že zákazníci se nemusí obávat, že by zůstali bez energií, dodávky jim zajistí takzvaný dodavatel poslední instance - tj. hlavní dodavatel na daném distribučním území. Podle společnosti je důvodem přetrvávající extrémní růst energií na velkoobchodních trzích.

Bohemia Energy končí po 15 letech

„Bylo to nejtěžší rozhodnutí, které jsme museli udělat. Bohemia Energy jsme založili před více než 15 lety a naším posláním bylo být vždy spolehlivým a výhodným dodavatelem energií. Důvěra více než milionu zákazníků byla ohromným závazkem a posouvala nás neustále kupředu k poskytování co nejlepších služeb,“ řekl dnes majitel skupiny Bohemia Energy Jiří Písařík. Podle dat Operátora trhu s elektřinou dodávala skupina ke konci srpna elektřinu přes 600 tisíc zákazníků, plyn pak necelým 300 tisíc.

Dodávku elektřiny a plynu dodavatel poslední instance může zajišťovat nejdéle šest měsíců od jejího zahájení v tomto režimu. Nicméně cena bude zřejmě vyšší, než měli klienti Bohemia Energy sjednanou. „Je třeba počítat s tím, že ceny budou reflektovat současné dění na trhu, protože pro nové klienty, kteří k nám přicházejí v rámci institutu DPI, budeme muset elektřinu a plyn nakoupit na trhu za aktuální ceny, které nejsou zrovna přívětivé,“ říká Jan Zápotočný, místopředseda představenstva E.ON Energy. 

Vysokým cenám se zákazníci nevyhnou

Domněnku potvrdil i partner společnosti EY Blahoslav Němeček. „ERÚ odsouhlasil metodiku, jak se cena stanoví. Běží to na principu věcného usměrnění, což znamená, že náklady, za které se to nakoupí na spotovém trhu, si k nim může dodavatel přirazit ještě přiměřenou marži a s tím to vyúčtuje zákazníkovi. Je to tedy na nových dodavatelích, ale určující jsou ceny na spotovém trhu a ty jsou na úplně jiné úrovni, než mají zákazníci ve smlouvách," uvedl odborník.

Pro zákazníky společnosti Amper Market, která do skupiny také patří, hledá Bohemia Energy podle oznámení řešení. „Chci se omluvit za komplikace klientům Amper Market, eventuálně Europe Easy Energy. Amper Market jsem Bohemia Energy v 2018 prodal se stoprocentně nakoupenou elektřinou,“ napsal na twitter bývalý majitel Amper Market Jan Palaščák.

Rekordní ceny energií

Bohemia Energy uvedla, že prioritou celé skupiny je nyní poskytnout součinnost zákazníkům při přechodu k novému dodavateli a najít pro ně nejvhodnější možné řešení. Nadále mohou využít kontaktní infolinky či e-maily a zároveň jsou průběžně aktualizovány webové stránky jednotlivých společností se všemi potřebnými informacemi, uvedla firma. „Novou smlouvu s jakýmkoliv dodavatelem je nutné uzavřít do šesti měsíců. Případný odběr elektřiny nebo plynu je po tomto období považován za neoprávněný a hrozí nejen přerušení dodávek energií, ale i vymáhání náhrady za vzniklé škody a případně i odmontování elektroměru nebo plynoměru,“ píše na svém webu Energetický regulační úřad.

Velkoobchodní ceny elektřiny a plynu v poslední době vystoupaly do rekordní výše, některé ceníky dodavatelů zdražují o desítky procent či dokonce násobně. Kromě dopadu na spotřebitele způsobila situace problémy také některým dodavatelům. Před několika dny opustila Bohemia Energy také slovenský trh, kde měla její firma Slovakia Energy zhruba 300 tisíc odběrných míst. Zdůvodnila to právě vývojem velkoobchodních cen energií a také státní regulací cen. Také odběratelé tamní Slovakia Energy si mohou vybrat nového dodavatele, nebo zajištění dodávek ze zákona převezmou určené firmy, kterými jsou největší hráči na trhu.

Majitel Bohemia Energy patří k nejbohatším Čechů

Tržby energetické skupiny Bohemia Energy loni meziročně vzrostly o sedm procent na 23,1 miliardy korun. Podle výsledků zveřejněných ve Sbírce stoupl čistý zisk mateřské Bohemia Energy entity o třetinu na 647,2 milionu korun. Majitel firmy Jiří Písařík s rodinou je podle loňského žebříčku časopisu Forbes 32. nejbohatším Čechem s majetkem 7,3 miliardy korun.

Společnost Bohemia Energy byla založena podnikatelem Jiřím Písaříkem v říjnu 2005 jako dodavatel elektřiny pro malé a střední podniky. V roce 2006 začala společnost dodávat elektřinu také do domácností, o rok později vstoupila na slovenský trh. Zemní plyn začala dodávat v roce 2009. Kromě firem a domácností jsou klienty Bohemia Energy i obce.

Co dělat dál? Postup pro zákazníky Bohemia Energy

  • Dodávky energie automaticky přejdou na dodavatele poslední instance.
  • Odběratel bude kontaktován tímto dodavatelem.
  • Dodávky mohou touto cestou trvat maximálně šest měsíců.
  • Odběratel si do té doby musí najít nového dodavatele.
  • Nový dodavatel mu začne dodávat energie, jejíž cena se bude odvíjet od tržní hodnoty.

Proč rostou ceny energií?

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah