Polsko plánuje postavit svou první jadernou elektrárnu, provoz má zahájit za 15 let

Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: profimedia.cz

První polská jaderná elektrárna má zahájit provoz v roce 2033, pokud dá vláda projektu zelenou. Uvedlo to polské ministerstvo energetiky. Podle jeho návrhu energetické strategie do roku 2040 má kapacita elektrárny činit 1,0 až 1,5 gigawattu.

Ministerstvo předpokládá, že kolem roku 2043 bude podíl jádra v energetickém mixu činit zhruba deset procent, což představuje kapacitu šesti až devíti GW. Polsko zvažuje výstavbu jaderné elektrárny již řadu let, závazné rozhodnutí o projektu však vláda ještě nepřijala.

„Jaderná elektrárna nám pomůže urychlit snižování uhlíkových emisí,“ prohlásil ministr energetiky Krzysztof Tchórzewski. Ministr už v březnu uvedl, že jaderný program by mohl stát 70 - 75 miliard zlotých (423 až 453 miliard korun), připomněla agentura Reuters.

Uhlíkové emise chce Polsko do roku 2030 snížit o 30 procent z úrovně roku 1990. Tchórzewski potvrdil, že podíl uhlí ve výrobě energie má do roku 2030 klesnout na 60 procent ze současných asi 80 procent, přičemž lignit, který je největším znečišťovatelem, má do roku 2040 prakticky zmizet v návaznosti na rozvoj solárních a větrných farem. K pevninským větrným elektrárnám chce země po roce 2025 přidat další v pobřežních vodách.

Návrh energetické strategie je nyní předmětem konzultací, vláda by ho měla schválit v příštím roce.