Pražákova Spolchemie prohrála spor se státem. Musí si připravit čtvrt miliardy korun na sanaci

Ústecký závod Spolchemie

Ústecký závod Spolchemie Zdroj: Spolchemie

Ondřej Souček

Jediný český výrobce chloru prohrál významný spor se státem. Společnost Spolchemie podnikatele Karla Pražáka se pokusila zajistit si více státních peněz na sanaci starých ekologických škod, avšak výjimku si nevyjednala a nepochodila ani u soudu. Jedna z největších českých chemiček tak podle něj bude muset jakékoliv dodatečné náklady na ekologizaci areálu platit ze svého. Podle odhadu Spolchemie, která se rozhodnutí snaží ještě zvrátit u Nejvyššího soudu, jde o sumu více než čtvrt miliardy korun. 

Ministerstvo financí (MF ČR), které má sanaci starých škod na starosti, má podle předpokladu Spolchemie vyhlásit veřejnou soutěž na další a poslední fázi dekontaminace areálu do konce roku. Vybraná sanační firma má pak podle plánu zahájit čištění podloží ústeckého závodu v červnu příštího roku a dokončit práce o pět let později. Za úkol bude mít především odstranění škodlivé rtuti a nebezpečných chlorovaných uhlovodíků, které po desítky let zůstávají v podzemních vodách.

Na kolik sanace vyjde, zatím není jasné. Jisté je však to, že Spolchemie už takřka vyčerpala veškeré ekologické garance. Skupina s Fondem národního majetku v roce 1993 podepsala smlouvu, ve které se stát zavázal uhradit výdaje na odstranění starých ekologických zátěží do výše 2,9 miliardy korun. K poslednímu dni loňského roku však ekologické práce v areálu vyšly na něco málo přes 2,8 miliardy korun, a na zbylou sanaci tak zbývá už jen méně než sto milionů korun. 

„Spolchemie s ohledem na různé faktory, včetně rostoucí míry inflace, dospěla k závěru, že stávající výše ekologické garance nemusí na sanaci ekologických zátěží dostačovat, a proto po neúspěšném vyjednávání s MF ČR proti němu podala žalobu,“ píše se v poslední výroční zprávě chemičky. Žalobu však zamítl jak prvoinstanční, tak odvolací soud.

Garance včetně DPH, nebo bez?

Podstatou sporu je přístup k DPH. Podle Spolchemie DPH nemůže být součástí výše garance, protože daň zaplacená dodavatelům sanačních prací je současně příjmem státního rozpočtu. Ministerstvo financí však zastává opačnou pozici. „Rozsudky, které byly vyneseny v rámci soudních sporů, potvrdily, že garance, tak jak je vyčíslena v ekologické smlouvě, je včetně DPH. Stát, respektive MF ČR tedy platí sanační práce pouze do výše této garance, která je konkrétně uvedena v každé ekologické smlouvě,“ sdělila mluvčí ministerstva Petra Vodstrčilová.

Hospodářské výsledky Spolchemie

Spolku pro chemickou a hutní výrobu loni klesly tržby z 13 na 9,2 miliardy korun. I kvůli tomu mu klesl čistý zisk. Zatímco v roce 2022 vydělal 2,4 miliardy, loni to bylo jen zhruba 465 milionů korun. Společnost pokles výkonnosti vysvětluje recesí v Evropě, pokračující válkou na Ukrajině, vysokými cenami energií a zejména velmi agresivními dovozy asijských konkurentů. Zároveň ale dodává, do budoucna počítá se ziskovostí na loňské úrovni.

Spolchemie soudní bitvu ještě nevzdává. Podala dovolání k Nejvyššímu soudu, o kterém podle výroční zprávy zatím nebylo rozhodnuto. Zároveň už se ale smiřuje s tím, že sanační práce bude muset uhradit ze svých prostředků. Náklady s tím spojené Spolchemie podle výroční zprávy odhaduje na 278 milionů korun. Nad rámec těchto informací se k ekologizaci areálu společnost nechce vyjadřovat. 

Podobných případů může přibývat. Stát se v devadesátých letech v rámci privatizace zavázal, že zaplatí likvidaci ekologických škod veškerých bývalých státních podniků. Odstraňování začalo v roce 1991 a podniky se státem uzavíraly ekologické smlouvy až do roku 2011. Podle zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu evidovalo MF ČR k dubnu 2023 celkové ekologické garance ve výši zhruba 176 miliard korun, přičemž do stejného data vynaložilo zatím jen asi třetinu. NKÚ proto upozorňuje, že stát odstraňuje škody pomalu.

Systém garancí ve spojitosti s odkládáním sanací přitom přináší řadu problémů. Jedním z nich je již zmíněná inflace. „Podniky se privatizovaly za cenu obvyklou v tehdejší době. Kdyby se ihned sanovaly, garantovaná suma by stačila. Za ta léta ale došlo k několikanásobnému nárůstu cen sanačních prací,“ řekla k tématu už dříve Eva Tylová, která dříve vedla Českou inspekci životního prostředí.

Ministerstvo už ustupovat nechce

V minulosti stát se zvýšením garancí v určitých případech souhlasil, příkladem může být chemička Spolana nebo kompostárna SAP Mimoň. Po zrušení Fondu národního majetku počátkem roku 2006 ale přešly závazky z ekologických smluv na ministerstvo financí, a to se snaží původní výši objemu garancí neprolamovat. Ve svém přístupu je už deset let konzistentní, od roku 2014 podle něj vláda žádnému podniku zvýšení garancí neschválila. 

Momentálně MF ČR vede dva spory související s nedostatečnou výší garance. Kromě Spolchemie jde o již zmíněnou kompostárnu SAP Mimoň, která se snažila zajistit si už druhé zvýšení příspěvku na ekologizaci. V obou případech však dal soud za pravdu státu.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!