Rusko hrozí zastavením dodávek plynu do Evropy, varuje i před zdražováním ropy

Přijímací stanice plynovodu Nord Stream 2. Rusko nyní v odvetě za zastavení jeho certifikace hrozí odstavením sesterského plynovodu Nord Stream 1

Přijímací stanice plynovodu Nord Stream 2. Rusko nyní v odvetě za zastavení jeho certifikace hrozí odstavením sesterského plynovodu Nord Stream 1 Zdroj: Reuters

Rusko poprvé od napadení Ukrajiny otevřeně pohrozilo přerušením dodávek plynu, který do Německa proudí plynovodem Nord Stream 1, pokud Západ zakáže dovoz ruské ropy. V pondělí večer před takovým krokem v ruské státní televizi varoval vicepremiér Alexandr Novak. Řekl, že z takové situace by nikdo neměl prospěch.

Odmítání ruské ropy by mělo katastrofické důsledky pro globální trh, řekl Novak s tím, že její cena by mohla vzrůst na více než 300 dolarů za barel.

„Máme plné právo přijmout reciproční rozhodnutí a uvalit embargo na dodávky plynu plynovodem Nord Stream 1, který je dnes vytížen až na 100 procent,“ prohlásil Novak. „Ale ještě toto rozhodnutí nepřijímáme. Nikdo tím nezíská,“ zdůraznil. Rusko se však podle něj cítí být evropskými politiky a jejich nařčeními tlačeno tímto směrem.

Paralelní a nedávno dokončený plynovod Nord Stream 2 německá vláda zastavila, když ruský prezident Vladimir Putin před dvěma týdny uznal nezávislost dvou separatistických republik na východě Ukrajiny. Nord Stream 1 je už více než deset let důležitým zdrojem plynu pro Německo. Plynovod vede z Ruska přes Baltské moře na sever Německa.

Podle Novaka sleduje Rusko vyjádření západních politiků, kteří se chtějí odstřihnout od ruského plynu a ropy. Unijní politici podle něj svým počínáním přispívají k růstu cen energií.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj naopak požaduje ostřejší sankce proti Rusku. Nutný je podle něj bojkot ruských exportů včetně ropy a plynu. Představitelé zemí EU budou o omezení dovozu ropy a zemního plynu z Ruska jednat ve čtvrtek.

Video placeholde
SWIFT - Co znamená tato matka všech sankcí pro Rusko • Videohub

S bojkotem ruského vývozu, a to včetně ropy a plynu nesouhlasí především Německo, protože podle kancléře Olafa Scholze nemá Evropa náhradní řešení.

„V současné době neexistuje žádný jiný způsob, jak Evropě zajistit zásobování energiemi pro vytápění, mobilitu, zajištění elektřiny a průmysl," uvedl v pondělí Scholz. To je podle něj důvod, proč Německo podporuje cílené sankce, ze kterých jsou záměrně vyjmuty dodávky energií.

Kancléř řekl, že Evropská unie sice hledá alternativy, ale překonání energetické závislosti na Rusku nebude rychlé. „Nestane se tak přes noc," dodal.