Správa rezerv: Nouzové zásoby ropy klesly o dva dny | e15.cz

Správa rezerv: Nouzové zásoby ropy klesly o dva dny

Předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr
Předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr
• 
ZDROJ: Anna Vackova, E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Tuzemské nouzové zásoby ropy a ropných produktů klesly za poslední rok z 95 na 93 dní. Podle předsedy Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavla Švagra je důvodem růst ekonomiky a s tím související vyšší spotřeba těchto komodity. Česko i tak stále plní požadavek Evropské unie, která po členských zemích požaduje zásoby na 90 dní. Zhruba dvoudenní zásobu má Česko ale ve skladu zkrachovalé společnosti Viktoriagruppe v Bavorsku. Reálně dostupné zásoby jsou tak jen na 91 dní.

„Pokud bude tento trend nadále pokračovat, bude nutné to řešit. Pod 90 dnů totiž nesmíme klesnout. V případě souhlasu vlády je ale stále možné využít dobrých cen a ropu dokoupit,“ řekl Švagr.

Nákup ropy odmítl Babiš

O možném přikoupení ropy se jednalo již v loňském roce. Mělo jít o sto tisíc tun takzvané sladké ropy, tedy nízkosirné neruské ropy, za více než miliardu korun. Ta by v případě nutnosti mohla být použita pro zpracování v rafinérii v Kralupech nad Vltavou. Bezpečnostní rada státu ale podle informací ČTK nákup v říjnu nepodpořila. „Můžeme potvrdit, že po jednání bezpečnostní rady už není otázka nákupu neruské ropy do státních rezerv aktuální,“ uvedlo tehdy bez bližších podrobností ministerstvo průmyslu.

Nákup ropy podporoval ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD), podle dřívějších informací s ním naopak nesouhlasil ministr financí Andrej Babiš (ANO). Mládek již dříve argumentoval mimo jiné tím, že nákupem by se vytvořila strategická zásoba ropy pro rafinérii v Kralupech, která dosud v systému českých státních hmotných rezerv chybí. Strategické zásoby sirnaté ropy, která se z ropovodů Družba a IKL zpracovává v druhé české rafinérii v Litvínově, Česko má.

Sklady na prodej

Ve skladech Viktoriagruppe v německém Kraillingu má Česko naftu za zhruba 1,2 miliardy korun. Insolvenční správce firmy v polovině letošního února umožnil Česku naftu ze skladu odvézt, nepotvrdil ale jeho vlastnické právo k naftě. Původně stanovený šibeniční termín do konce dubna nakonec prodloužil o dobu prodeje areálu firmy, o který má zájem několik investorů.

Podle dřívějších informací podala nabídku na koupi skladů mimo jiné slovenská skupina Slavia Capital, jež bývá v médiích spojována s podnikatelem Tomášem Pitrem. „V tuto chvíli čekáme na to, až insolvenční správce dokončí jednání o prodeji skladů,“ řekl mluvčí SSHR Jakub Linka.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery