Švýcarská Glencore může koupit aktiva Setuzy | E15.cz

Švýcarská Glencore může koupit aktiva Setuzy

Mýdle s Jelenem
Mýdle s Jelenem
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Švýcarská firma Glencore International může koupit aktiva zkrachovalé ústecké firmy Setuza. Povolil jí to antimonopolní úřad. Transakce nebude znamenat narušení hospodářské soutěže. Dnes to řekl předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj. Rozhodnutí je pravomocné. Převzetí Setuzy švýcarským komoditním gigantem chce zabránit Via Chem Group, který skupinu Setuza ovládal, ochranné známky si zase nárokuje konkurzní správkyně původní Setuzy Vladimíra Jechová Vápeníková.

Glencore má konkrétně získat majetek firem Lisovna Ústí nad Labem (lisovna a plnírna oleje), Borsay (rafinerie oleje) a STZ Development (budovy). Součástí převzetí jsou i ochranné známky společnosti Lukana Oil. Provozovatel Setuzy, společnost STZ, loni spadla do konkurzu. Ze Setuzy zbylo jen několik provozů, pokračuje v ní například výroba stolních olejů, biopaliv a pracích prášků.

Vlastnictví známek je ovšem sporné; do majetkové podstaty je před časem zahrnula správkyně prvního ze dvou konkurzů, do nichž Setuza spadla. Z konkurzu tehdy vzešla společnost STZ, očištěná od dluhů a některých méně rentabilních aktiv. „Známky jsou do majetku původní Setuzy skutečně zahrnuté a jejich vlastnictví bude potřeba vyřešit s námi,“ informovala Jechová Vápeníková.

Mezi známky Setuzy patří například legendární Mýdlo s jelenem, tuky Ceres a další výrobky. Většinu tradičních výrobků začala továrna vyrábět na počátku 20. století, kdy ji vlastnil německý továrník Johann Schicht. Přežily i éru socialismu a jejich hodnota se odhaduje řádově na desítky až stovky milionů korun.

Transakci chce zkomplikovat i akcionář Via Chemu, firma Calpit Consultants Corp., která podala žalobu na určení neplatnosti smlouvy o převodu Setuzy, neboť prodej aktiv Setuzy neschválila valná hromada Via Chem Group. Firma již dříve uvedla, že pokud ÚOHS spojení firem povolí, je připravena požádat soud, aby Setuze zakázal nakládat s majetkem.

Podle Rafaje ÚOHS musel ve správním řízení řešit několik námitek, které upozorňovaly na neplatnost některých právních úkonů, na nichž je převod majetkového souboru založen. „ÚOHS však tuto problematiku řešit nemůže, neboť posuzuje pouze soulad zamýšleného spojení se soutěžními principy, nikoliv zákonnost právních úkonů zakládajících fúzi. Jejich platnost může posoudit pouze příslušný soud,“ uvedl Rafaj.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah