Těžba ropy v USA dosáhne v roce 2016 takřka rekordního maxima | E15.cz

Těžba ropy v USA dosáhne v roce 2016 takřka rekordního maxima

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Jimwmurphy, Wikimedia

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Těžba ropy ve Spojených státech poroste v příštích letech mnohem rychleji, než se ještě před rokem čekalo. Díky prudkému rozvoji břidlicových ložisek dosáhne v roce 2016 americká produkce takřka historického maxima 9,5 milionu barelů denně a proti loňsku vzroste o téměř 50 procent. Předpověděl to podle agentury Reuters Úřad pro energetické informace (EIA) při ministerstvu energetiky USA ve výročním výhledu.

Nečekaně rychlý růst těžby z břidlicových formací přiměl úřad k dramatické změně prognóz. Ještě v loňském výročním výhledu EIA předpovídal, že americká těžba ropy dosáhne vrcholu v roce 2019 na 7,5 milionu barelů denně. Tuto úroveň, která je maximem za čtvrt století. už ale překonala produkce ve druhém pololetí tohoto roku.

Nyní EIA předpokládá, že do roku 2016 bude produkce růst každoročně o 800.000 barelů denně a v roce 2016 se dostane těsně pod rekord 9,6 milionu barelů z roku 1970. Poté začne mírně klesat, nad devíti miliony barely se ale udrží nejméně do roku 2025.

Těžba ropy z břidlic dosáhne maxima v roce 2021 na úrovni 4,8 milionu barelů denně, odhaduje EIA. V letošním roce zaznamená rekordní vzestup o 1,2 milionu na 3,5 milionu barelů denně a příští rok překročí čtyři miliony barelů. Do roku 2040 se pak vrátí na 3,2 milionu denních barelů. Loni EIA ještě předpokládala, že těžba břidlicové ropy vystoupí na vrchol v roce 2020, kdy měla dosáhnout 2,8 milionu barelů denně, a letos že se vytěží z břidlic jen 2,3 milionu barelů.

Prudké změny odhadů těžby podle úřadu ukazují, jak výrazně je produkce závislá na vývoji technologií a na cenách. „Jsem si jistý, že na technologiích a cenách vskutku velmi záleží . . . Nelze to odhadovat jen z toho, jaké jsou zásoby v zemi,“ uvedl ředitel EIA Adam Sieminski.

Břidlicová revoluce změnila názor na závislost na ropě

Ještě v minulém desetiletí američtí politici uvažovali, jak snížit rizika stále rostoucí závislosti USA na dovozu energetických surovin. Za pár let ale nástup takzvané břidlicové revoluce situaci zcela změnil, nejprve v těžbě plynu a pak i v produkci ropy. Americká vláda začala schvalovat plány vývozu zemního plynu a bude možná uvažovat i o zrušení zákazu vývozu ropy.

Prudký růst těžby v USA vyvolává úzkost mezi členy ropného kartelu OPEC v čele se Saúdskou Arábií. EIA dnes uvedl, že podíl OPEC na světovém trhu klesne v příštích letec pod 40 procent, třebaže ještě loni úřad čekal, že zůstane mezi 40 a 45 procenty.

EIA však nadále předpokládá, že těžba ropy v USA začne v dalších desetiletích postupně klesat. V roce 2040 sestoupí na 7,5 milionu barelů denně, je to ale o 1,4 milionu více, než čekala loni. Nárůst těžby by měl podle EIA oslabit cenu ropy Brent do roku 2017 k 92 dolarům za barel z nynějších zhruba 110 dolarů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah