Tykačova Sev.en koupila čtyři plynové elektrárny v Anglii od investiční skupiny Creditas

Pavel Tykač

Pavel Tykač Zdroj: Profimedia.cz

Česká skupina Sev.en Global Investments koupila čtyři plynové elektrárny ve Velké Británii, které už dříve spoluvlastnila. Elektrárny s celkovou kapacitou 2800 megawattů (MW), které zásobují přes milion domácností, společnost koupila od české investiční skupiny Creditas. Sev.en Global Investments, která patří do skupiny Sev.en finančníka Pavla Tykače, o tom informovala v tiskové zprávě. Hodnotu akvizice neuvedla. Největší česká uhelná elektrárna Počerady, kterou rovněž vlastní skupina Sev.en, má výkon 1000 MW.

„Energetiku uzavřeného ostrovního systému Velké Británie sledujeme již dlouho, a nyní se v regionu navíc účastníme několika prodejních procesů, které dávají strategický smysl. Tato akvizice pro nás představuje platformu, na které můžeme ve Velké Británii dále stavět a růst,“ uvedl generální ředitel Sev.en Global Investments Alan Svoboda.

Plynové elektrárny Coryton, Spalding, Rocksavage a Spalding Energy Expansion patří do energetické skupiny InterGen, která je jedním z největších nezávislých výrobců energie ve Spojeném království. V současné době produkuje přibližně pět procent britské elektřiny.

Se stejnými elektrárnami přitom Sev.en Global Investments a Creditas obchodovaly už před rokem. Creditas tehdy koupila stoprocentní podíl v britské části energetické skupiny InterGen, kterou do té doby vlastnila spolu s čínskými partnery společnost Sev.en Global Investments.

Součástí tehdejší transakce byly právě čtyři zmíněné plynové elektrárny a také projekt systému pro skladování energie v bateriích Gateway Energy Centre. Nyní Sev.en Global Investments kupuje elektrárny zpět, nově v nich bude mít plný podíl. Projekt bateriového úložiště součástí aktuální transakce nebyl.

Skupina Sev.en Global Investments od předloňského roku řídí všechny dosud realizované zahraniční investice Sev.en Group. Kromě tradiční energetiky a těžby se zaměřuje i na další odvětví, jako například ocelářství, petrochemickou výrobu a další průmyslové sektory.

Investiční skupina Creditas finančníka Pavla Hubáčka se zaměřuje na dlouhodobé investice, podniká zejména ve finančních službách, energetice a realitách. Před loňskou akvizicí dosahoval objem jejich aktiv hodnoty kolem 130 miliard korun. Zakladatelem a majoritním akcionářem je Pavel Hubáček. V energetice Creditas působí od roku 2013.

Tykač podniká hlavně v energetice a těžbě hnědého uhlí, ale také v realitách a financích. Patří k nejbohatším Čechům, podle české mutace časopisu Forbes mu s majetkem 183,3 miliardy korun patří čtvrté místo. Ovládá zejména druhého největšího výrobce elektřiny v ČR Sev.en Energy, do které patří severočeské hnědouhelné doly Vršany a ČSA, elektrárny Chvaletice a Počerady a teplárny ve Zlíně a v Kladně. Prostřednictvím dalších firem skupuje Tykač akcie, například Monety nebo ČEZ. Angažuje se i v zahraničí. Před loňskými Vánoci se stal majitelem fotbalové Slavie Praha.