V emirátech všechno trvá déle. České firmy se už musí chystat na dubajské Expo 2020 | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

V emirátech všechno trvá déle. České firmy se už musí chystat na dubajské Expo 2020

Jan Stuchlík

Jan Stuchlík

Světová výstava v arabském emirátu může podpořit vstup českých firem do oblasti Perského zálivu. Zájem je tam o české stroje, IT, potraviny či sklářské výrobky.

Tuzemským firmám se otevírá šance představit se na Expu 2020 v Dubaji. Vláda pověřila ministra zahraničí vyhlášením veřejné soutěže na zpracovatele koncepce účasti na světové výstavě. Vláda na jejím základě rozhodne koncem května o české účasti.

„Je to zajímavá oblast pro české firmy pro další růst. Věřím, že v Dubaji navážeme na úspěch, který jsme slavili na Expu v Miláně,“ říká ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Dubaj je stále populárnější, přilákala rekordní počty českých turistů

Dubaj už některým českým firmám slouží jako centrála pro obchod se zeměmi kolem Perského zálivu, kam loni vyvezly zboží a služby za necelých čtyřicet miliard korun.

„Vidíme obrovský potenciál v mnoha oborech, kde by se mohly Česko a české firmy na Expo 2020 prezentovat. Ať už jde o stavebnictví, strojírenství, sklářský a textilní průmysl, informační technologie, potravinářství či lázeňství,“ vypočítává Pavel Foubík, prezident České obchodní komory v Dubaji a severních emirátech, která jako jediná zastupuje zájmy tuzemských firem v Dubaji.

Organizátoři Expa, s nimiž jsou zástupci české obchodní komory už dva roky v trvalém kontaktu, odhadují, že během půlroku trvání navštíví výstavu 25 milionů lidí. Díky kulturní blízkosti Dubaje si tam navíc najdou cestu obyvatelé Afriky, Středního východu či jižní Asie, kteří se dosud žádné světové výstavy nezúčastnili.

Češi přebírají v Astaně pavilon pro Expo 2017. Mezi exponáty bude i skládací elektrokolo

Ústředním tématem Expa bude propojování myšlenek a vytváření budoucnosti. „Účast považujeme za velmi důležitou pro budování značky České republiky a technologií a inovací českých firem. Je to ideální příležitost pro budování obchodních vztahů na perspektivních trzích,“ míní Pavel Fára ze sekce mezinárodních vztahů Svazu průmyslu a dopravy.

Česko by si podle Foubíka mělo se zahájením příprav pospíšit. „V emirátech trvá vše podstatně déle, než očekáváte. Proto by na všechny fáze projektu měl být dostatek času. Je těžké si představit, jaká počáteční nedorozumění nastanou, ať už v rámci komunikace se státními úřady či v pochopení infrastruktury, logistiky a dodavatelských vztahů,“ dodává Foubík.

Česko je na Expu ve skluzu. Interiér má připravit jedna firma

S koncem intervencí skončí i rekordní vývozy, tvrdí exportéři

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!