Za pololetí v Česku přibylo přes 600 nových solárních elektráren

fotovoltaika

fotovoltaika Zdroj: profimedia.cz

V prvním pololetí přibylo v Česku přes 600 nových solárních elektráren. Většina z nich jsou menší instalace na střechách budov. Nejvíce nových zdrojů - 126 - vzniklo v Plzeňském kraji, kde síť provozuje ČEZ. Naopak na jihu Čech a Moravy, byla v soustavě společnosti E.ON kapacita omezenější. Informovala o tom Česká fotovoltaická průmyslová asociace (CZEPHO).

Přes 80 procent nových solárních zdrojů má nižší instalovaný výkon než deset kilowattů. „Tyto výsledky potvrzují trend, že většina nových solárních elektráren slouží jako zdroj energie na střechách rodinných domů,“ uvedla asociace. Kvůli přísnějším pravidlům je nyní možné připojovat jen solární elektrárny do 30 kW.

Celkem bylo v prvním pololetí vydáno 637 licencí na fotovoltaické zdroje. Téměř třetina instalovaného výkonu je v kategorii do pěti kW. Trend spíše rodinných instalací podle CZEPHO potvrzuje také fakt, že jen deset nově připojených subjektů vlastní více než jednu solární elektrárnu.

Distribuční společnosti na konci loňského roku po dlouhém stop stavu začaly opět umožňovat připojování nových slunečních elektráren. Kvůli omezené kapacitě v síti ale nebyl prostor pro všechny zájemce.

V Plzeňském kraji vzniklo 126 nových elektráren o celkovém výkonu 833 kW. V Královéhradeckém kraji je 76 nových solárních zdrojů a v Moravskoslezském kraji 69. Naopak ve Zlínském kraji pod správou E.ON byla kapacita omezená a přibylo jen deset nových zdrojů.

Počet nových elektráren rostl postupně v jednotlivých měsících. V lednu vzniklo 15 nových zdrojů, v červnu se jich ale postavilo už 353. Podle CZEPHO však stále lidem v pořizování instalací brání administrativní překážky.

„Zatímco vlastní montáž panelů na střechu zabere zhruba tři dny, oběhání potřebných povolení od stavebního povolení, licenci k výrobě,smlouvy o připojení po souhlas hasičů či České energetické inspekce může trvat i více než sedm měsíců,“ dodala asociace.

V Česku bylo celkem uděleno téměř 14 tisíc licencí na výrobu elektřiny ze slunce. Boom zažily solární elektrárny v roce 2010 za výhodné finanční podpory. Jejich instalovaný výkon tehdy za rok vzrostl čtyřnásobně na téměř 2000 MW. Hrozilo kvůli tomu výrazné zdražení elektřiny, vláda proto zavedla , která omezila podporu a výhodnost provozování solárních zdrojů. Od začátku roku 2011 je možné připojovat jen malé a střední střešní elektrárny do 30 kW a instalovaný výkon nyní roste jen velmi pozvolna.