Zeman jako spojka na Rusko aneb Co Čína nechtěla, aby svět věděl o praktikách CEFC | E15.cz

Zeman jako spojka na Rusko aneb Co Čína nechtěla, aby svět věděl o praktikách CEFC

Sinopsis

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

První informaci o vyšetřování dnes již bývalého předsedy CEFC a poradce českého prezidenta Jie Ťien-minga přinesl 1. března čínský ekonomický časopis Cchaj-sin (Caixin). Cchaj-sin a jeho předchůdce Cchaj-ťing (Caijing) patří mezi legendy v posledních letech těžce zkoušené čínské investigativní žurnalistiky. Ve svých reportážích mohl dlouho zacházet dále než jiná čínská média především díky osobnosti své zakladatelky a dlouholeté šefredaktorky Chu Šu-li (dnes předsedkyně správní rady).

Ani tak se samozřejmě často nevyhne cenzurním zásahům. Cenzuře rychle podlehl i článek oznamující vyšetřování Jie Ťien-minga; téměř okamžitě byl stažen z webu a na papíře se neobjevil vůbec. Na webu zůstala pouze jeho silně prokrácená anglická verze. Teprve nyní se díky australskému sinologovi Andrew Chubbsovi dostáváme k původnímu znění i anglickému překladu plného textu zcenzurovaného čínského článku.

Text přináší mnoho nových informací, řadu z nich přímo z obsáhlých rozhovorů, jež vedla redaktorka listu a autorka článku Ťi Tchien-čchin osobně s předsedou Jie a dalšími členy jeho týmu a obchodními partnery společnosti.

Na zhruba třiceti stranách se snaží odkrýt podnikatelské metody konglomerátu CEFC a jeho propojení na čínské i zahraniční politiky, lobbisty a podnikatele. Českého prezidenta Miloše Zemana zmiňuje jako údajnou politickou spojku Jie Ťien-minga na Rusko.

Byznysový model, který firma používala při své expanzi do zahraničí včetně ČR, popisuje jako “fake trade” - falešný obchod. Několik odhalení se týká nejasné minulosti předsedy Jie a rozporů v jeho životopisu - a dokonce i v různých verzích jeho jména a data narození.

Článek byl sice prakticky ihned stažen z čínského webu, ale že mohl vůbec vzniknout, svědčí o houževnatosti předních čínských investigativních novinářů, pracujících v nesrovnatelně obtížnějších poměrech než jinde ve světě.

Jie a jeho český prezident

Provinční obchodník s nedokončeným vzděláním bez znalosti cizích jazyků Jie Ťien-ming si podle Cchaj-sinu systematicky budoval image zcestovalého, vlivného muže věnčeného tituly a čestnými funkcemi všude, kde se jenom objeví.

Jedním ze zářezů na jeho pažbě, dokumentovaným bohatým fotografickým materiálem na webu CEFC (než ovšem začal po Jieově zadržení mizet), je i prezident České republiky Miloš Zeman a členové jeho pročínského týmu. Miloše Zemana Cchaj-sin jmenuje mezi významnými politickými figurami, ke kterým se Jiemu podařilo přimknout.

Samotnou Jieho interpretaci Zemanovy role však hodnotí skepticky: Jak řekl Jie Ťien-ming Cchaj-sinu, koupě Rosněfti byla uskutečněním dlouhodobého snu: CEFC chtěla obchodovat s Ruskem od let 2011-2012, kdy “náš dobrý přítel”, český prezident Miloš Zeman, “s ohromným duchem loajality” zatahal za nitky a postavil mosty k vysoce postaveným Rusům.

Zeman, který byl znovuzvolen v lednu 2018, je skutečně nejvěrnějším spojencem ruského prezidenta Putina v EU, a Jie Ťien-ming je skutečně Zemanovým poradcem, ale celý příběh je trochu pochybný, když uvážíme, že v letech 2011-2012 se ještě CEFC jako obchodní společnost tak tak držela nad vodou, že Zeman byl zvolen až v roce 2013, a že vztah ČR a CEFC začal až po sérií akvizic z roku 2014.

Z českého pohledu můžeme doplnit, že data sice úplně nesedí, ale podstata Jieova sdělení působí jinak celkem autenticky.

Jie Ťien-ming, do té doby neznámý čínský podnikatel, v roli poradce českého prezidenta Miloše Zemana vzbudil u některých pozorovatelů v České republice, včetně projektu Sinopsis, podezření hned, jak bylo jeho jmenování s několikaměsíčním zpožděním ohlášeno na podzim roku 2015. CEFC vzápětí ohlásila, že si z České republiky vybuduje druhou centrálu pro své podnikání.

O důvodech přítomnosti záhadného čínského podnikatele v kolektivu poradců českého prezidenta jsme se nikdy nic bližšího nedozvěděli, nepočítáme-li nedávné vyjádření Miloše Zemana o tom, že k Jiemu “cítil lidské sympatie proto, že má po operaci jen půlku žaludku. To je lidsky nepříjemné”. (Podle Cchaj-sinu šlo o následek opileckých tahů s jeho obchodními kumpány.)

Kromě toho byl Jie podle Zemana “šéfem společnosti, která tady měla zájem o významné investice, z nichž část už realizovala”.

Jak hodnotí investiční aktivity CEFC v České republice Cchaj-sin?

Investice CEFC v Česku byly podle všeho výrazně formovány osobní zkušeností a vkusem jejich hybatele, slávistického fanouška Jaroslava Tvrdíka. V letech 2015 a 2016 zvýšila CEFC své podíly v české cestovní a letecké společnosti Travel Service z 10 na 49,92 %. TS je firma, která vlastní třetinový podíl v Českých aeroliniích, které Tvrdík dříve řídil. Ve snaze “vytvořit turistický hub” CEFC koupila i dva pětihvězdičkové hotely a investovala do online cestovky.

Nedostatečnou připravenost CEFC v době náhlého průniku do ČR otevřeně přiznávají i vysocí manažeři firmy:

“Když se dělaly ty české obchody, svedli jsme dohromady všechny odborníky, kteří ve firmě mluvili cizími jazyky, ale nestačilo to. Tak jsme se prostě spolehli na zahraniční tým, částečně proto, že jsme tam neměli koho vyslat.” Kromě Tvrdíka, který byl hlavní zodpovědnou osobou, sestával tým CEFC z mnohých českých vládních úředníků a dokonce zaměstnanců prezidentské kanceláře.

Tvrdík je dle jednoho z členů představenstva CEFC užitečný prostředník zodpovědný nejméně za polovinu vlivu, jakého společnost v Čechách mezi vysokými představiteli dosáhla.

Další figurou jmenovanou v souvislosti s počátky budování kontaktů CEFC v Čechách je nynější předseda ČSSD Jan Hamáček. Spolu s Tvrdíkem v září 2014 navštívil centrálu CEFC v Šanghaji. O měsíc později, v říjnu 2014, byla v Pekingu za přítomnosti nejvyšších představitelů obou států podepsána dohoda o koupi podílu v J&T Financial Group.

Podle Jie Ťien-mingových vyjádření v rozhovorech s Cchaj-sinem bylo samozřejmě skutečným cílem pronikání na český trh něco jiného než relativně drobné obchody statusového typu. Oficiálně chtěl Jie svou druhou centrálu využít k investicím do mezinárodního bankovnictví.

V České republice se mělo jednat hlavně o akvizici již zmíněné J&T Financial Group, do níž Jie Ťien-ming vkládal největší naděje: finančnictví mělo být druhým opěrným sloupem celé firmy - tím prvním byla energetika.

O celé transakci už dnes můžeme hovořit pouze v minulém čase, citujme však původní shrnutí Jie Ťien-mingova plánu v Cchaj-sinu:

CEFC plánuje založit nezávislou kapitálovou banku J&T pro zahraniční obchod v Šanghaji, zahájit přeshraniční platby a vyrovnání a běžný obchod, a spolupracovat s China Development Bank na tom, že z J&T učiní evropskou bránu pro poskytování úvěrů a zahraniční centrum pro vyrovnávání účtů.

J&T Bank zase měla reprezentovat Českou republiku po boku čínské ICBC jako hlavní iniciátor CEEIF - Investičního fondu pro střední a východní Evropu. Ten byl modelován podle AIIB (Asian Infrastructure Investment Bank), měl zahrnovat společnou participaci šestnácti zemí regionu a usnadňovat propojení čínských podniků při spolupráci na projektu Pásmo a stezka.

Kdo je ten Jie?

Dnes čtyřicetiletý byznysmen Jie Ťien-ming měl podle vlastních slov dostat svou společnost CEFC v podstatě přes noc mezi 500 nejvýznamnějších firem na světě (Fortune 500).

V čínském prostředí, kde je byznys úzce propojen s politikou, se od počátku spekulovalo o možnosti, že je předseda Jie potomkem jednoho ze zakladatelů čínského komunistického režimu maršála Jie Ťien-jinga. Předseda Jie k tomu vydal již před lety prohlášení, které později zopakoval i v ČR. 

Formální prohlášení Jie Ťien-minga z CEFC: S ohledem na to, že se vynořily nepravdivé spekulace o mé osobě, tímto prohlašuji, že nejsem syn generálmajora Jie Süan-ninga a ani nejsem vnukem maršála Jie Ťien-jinga.
11. července 2002, Hong Kong.

To kdysi stálo na stránkách CEFC. Podle Cchaj-sinu tu ale něco nesedí. V roce 2002 firma CEFC ještě neexistovala. Navíc ani znaky, kterými je Jieho jméno v prohlášení zapsáno, neodpovídají tomu, jež tehdy používal.

Předseda čínské společnosti se totiž ve svém životě představoval přinejmenším čtyřmi různými jmény. Jeho historie je tak stejně nejasná a plná nesrovnalostí jako dnes již neexistující část webu CEFC.

Podle Jie Ťien-mingova hu-kchou (domovská registrace v ČLR) se narodil 23. února 1977, nikoliv 5. června, jak je uvedeno na stránkách firmy. Bývalý spolužák ho označuje za nepříliš bystrého studenta jinak výborné střední školy v okrese Ťien-ou v provincii Fu-ťien. Zde také začal podnikat se svými přáteli Čang Čchim a Čou Linem. Měli mnoho společného - žádný z nich nedosáhl ani středoškolského vzdělání, byli velmi ambiciózní a hodně pili... Po jednom alkoholovém dýchánku museli Jiemu lékaři vyříznout kus žaludku. Mezitím si v roce 1999 zařídil Jie Ťien-ming hongkongské občanství.

Původně se zaměřovali především na různé zemědělské a lesnické produkty, časem se ale vrhli na požární výzbroj, odkud už to bylo jen pár kroků k armádě a jejím vlivným generálům. Nejspíše právě vysoce postavený fuťienský stranický funkcionář Li Kuang-ťin pomohl CEFC vyrazit z “malého” Fu-ťienu do velkého světa, když byl v roce 2006 povýšen a převelen do Šanghaje, kamza ním v roce 2009 putovala i CEFC a kde má nyní společnost svou centrálu. 

Když se vrátíme k otázce jeho jména, nejstarší záznam o jeho osobě nacházíme pod jménem Jie Ťien-ming 叶建明. Současné jméno, Jie Ťien-ming 叶简明, používá až od roku 2009, kdy se přestěhoval do Šanghaje. První, fuťienskou pobočku CEFC zakládal pod jménem Jie Chung-ming 叶洪鸣.

Podle Cchaj-sinu měl ale Jie ještě vystupovat pod čtvrtým jménem - Jie Jou-ming 叶油明. To však sám Jie popírá s tím, že jeho pravé jméno je Jie Ťien-ming 叶建明, Jie Chung-ming 叶洪鸣 jeho přezdívka a je Jie Ťien-ming 叶简明 mu říkají od jeho příchodu do Hong Kongu.

Jie Ťien-ming sice nedosáhl vyššího vzdělání, podle svých známých však rozumí lidské povaze a především silně zpolitizovanému čínskému byznysu. Chápe, že jde hlavně o image a o důvěru. Proto se raději zadlužoval, aby nakoupil svým manažerům a partnerům luxusní byty a auta, protože věděl, že mu to zaručí další investice (v podobě bankovních půjček).

Celý text si můžete přečíst na Info.cz ZDE

Autor: Sinopsis

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah