Pirátem mě nazývali ještě předtím, než ta strana vznikla, komentuje Ruml svůj politický návrat | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Pirátem mě nazývali ještě předtím, než ta strana vznikla, komentuje Ruml svůj politický návrat

ČTK, sou

Polistopadový ministr vnitra a později senátor Jan Ruml se chce po čtrnáctileté pauze vrátit do aktivní vysoké politiky. U Pirátů usiluje jako registrovaný příznivec strany o kandidaturu do Senátu v obvodu, který zahrnuje okresy Rokycany a Plzeň-sever a západní část okresu Beroun. V současné době se konají primárky. O tom, zda Piráti Rumla jako svého kandidáta vyberou, rozhodnou příští týden členové strany v Plzeňském kraji elektronickým hlasováním, řekli v úterý Ruml a předseda krajského sdružení Pirátů Lukáš Bartoň.

"Demokratické síly dostávají na prdel a je potřeba je stmelit a spojit a bojovat dál," řekl Ruml. Podle něj je to jediná možnost, jak čelit dvojvládí Babiš–Zeman.

"Ideje, za které jsme bojovali proti komunismu, a potom já, jako ministr vnitra v 90. letech, pomalu mizí. Jsem nakloněn tomu za ty ideály zpátky bojovat," dodal exministr. Senát přitom v tuto chvíli považuje za pojistku proti dolní sněmovně a vládě, doplnil pro E15.cz.

Současně vysvětlil, proč spolupracuje právě s politickým uskupením vedeným Ivanem Bartošem: "Já jsem byl na plénu Senátu Mirkem Topolánkem nazýván pirátem české politiky už v době, kdy Piráti ještě neexistovali," vysvětlil Ruml s nadsázkou. "Bylo to kvůli tomu, že jsem se choval neobvykle. Tenkrát jsem navštívil zakládající Sudetoněmeckou kancelář v Praze. Druhá věc je, že Piráti jsou mladá strana, musí si projít cizelováním svého programu a hlavně se naučit v té politice pohybovat, přesto je vnímám jako velkou naději do budoucna," sdělil E15.cz Ruml.

Vládnout může neextremistická opozice, navrhuje Bělobrádek. ANO však trvá na Babišovi

I když po ukončení mandátu v Senátu v roce 2004 nebyl aktivním politikem, zcela se od veřejného života neodstřihl. "Já jsem přednášel, jezdil na besedy," řekl.

Podle Bartoně je Ruml na Rokycansku v primárkách jediným kandidátem Pirátů pro senátní volby. Aby byl skutečně oficiálně nominován jako kandidát, musí v elektronickém hlasování dostat nadpoloviční většinu všech hlasujících členů strany v kraji.

To samé platí i o dalším uchazeči v Plzeňském kraji Viktoru Krutinovi, který usiluje o kandidaturu do Senátu na Domažlicku a Klatovsku.

Komentář Martina Čabana: Poslední hřebík v rakvi staré ČSSD

Pokud by kandidát v primárkách nezískal nadpoloviční většinu hlasů, nominaci by nedostal. Podle Bartoně by se tak mohlo i stát, že by strana senátního kandidáta vůbec neměla, případně by se hledal nový kandidát.

Pětašedesátiletý bývalý disident Ruml je jednou z nejvýraznějších postav české, respektive československé politiky 90. let. Někdejší vlivný člen ODS a ministr vnitra stál po rozkolu ODS u zrodu Unie svobody. Senátorem za obvod zahrnující Prahu 6 byl v letech 1998 až 2004, v letech 2000 až 2004 byl místopředsedou Senátu.

Zeman by mohl politiky dotlačit k jednání hrozbou úřednické vlády, míní politolog
Na trh jde nejvíc nových bytů za poslední roky
Nejsou lidi. Jen manažerů je dost
Zeman už musí konat, další vývoj ale může předznamenat sám Babiš, míní právník
„Koupím si, co budu chtít.“ Uplynuly tři roky od průlomového interview s Babišem
Situaci OKD nahrává zdražující uhlí, podnik vydělal přes tři miliardy
Glosa Jaroslava Bukovského: Český průmysl 0.5
 

Autor: ČTK, sou
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!