Peníze z Kypru, kámen z Polska a nervy z oceli. Bílý středověký hrad Stobnice patrně vznikl načerno

Hrad ve Stobnici

Hrad ve Stobnici Zdroj: Petr Benda

Hrad ve Stobnici
Hrad ve Stobnici
Hrad ve Stobnici
Hrad ve Stobnici
Hrad ve Stobnici
9 Fotogalerie
msc
Diskuze (0)

Hrad ve Stobnici je monumentální obytnou stavbou připomínající středověký hrad, která však vyrůstá od roku 2015 na umělém ostrově uprostřed rybníka na řece Kończak v chráněné oblasti Noteckého lesa asi 50 kilometrů severozápadně od Poznaně. Rozprostírá se na ploše přibližně 2,8 hektaru a nachází se v soustavě chráněných území Natura 2000, což ho činí jednou z nejkontroverznějších staveb v Polsku a často bývá označován za největší černou stavbu v zemi.

Projekt navrhl architekt Waldemar Szeszula, investorem je poznaňská společnost DJT. Její skutečné vlastnictví ale není transparentní – spekuluje se o napojení na zesnulého miliardáře Jana Kulczyka nebo na podnikatele a lékaře, jakéhosi Pawla N. a jeho syna Dmitrije N. Financování stavby, odhadované na 85 milionů eur (až 400 milionů polských zlotých), údajně pocházelo z podezřelých offshore struktur a vedlo k vyšetřování protikorupčním úřadem i k obvinění několika osob včetně architekta, zástupců investora a některých místních úředníků.

Stavební záměr původně z roku 2009 počítal se vznikem rekreačních budov a malým developerským projektem. Teprve později investor oznámil, že v místě vyroste luxusní rezidenční komplex s až padesátkou apartmánů pro hosty i personál. Už první aktivita při výstavbě se stala kontroverzní – vykácení stromů nedaleko jezera úředně posvětil primátor Poznaně, což vzbudilo ostrý odpor ekologických organizací vzhledem k poloze staveniště v chráněném území Natura 2000.

V roce 2018 se kauza dostala do širšího povědomí, když ministr životního prostředí nařídil urgentní kontrolu procesu vydání stavebních povolení a věc byla ohlášena polské prokuratuře. Výsledkem bylo zatčení sedmi osob a obvinění z poškození životního prostředí, podvodů a nedodržení stavebních právních předpisů. O svoji funkci tehdy přišel dokonce i zemský hejtman.

Hrad ve StobniciHrad ve Stobnici | Zdroj: Petr Benda

Správní soud ve Varšavě později nicméně zrušil rozhodnutí stavebního inspektorátu, který se pokusil stavbu zastavit, a povolení k dalším pracím bylo obnoveno, i když detaily rozhodnutí byly projednávány v neveřejném zasedání. Dnes jsou exteriéry hradu téměř dokončeny – stavba dosahuje výšky přes 70 metrů, délky kolem 200 metrů a má 15 podlaží, přičemž každé má výšku dvou běžných pater v moderním bytovém domě.

Polská verze Business Insideru přinesla nové informace o zamýšleném vnitřním uspořádání. Ve hradě má vzniknout až 50 luxusních apartmánů o rozloze až několika stovek metrů čtverečních každý. Nejde tedy o hotel, ale o exkluzivní rezidence pro multimilionáře – údajně včetně klientely z Dubaje. K dispozici by měly být luxusní lázně, velká slavnostní síň, kaple pro stovku lidí a podzemní garáže. Vnitřky mají být vybaveny mimo jiné také společenskými prostory s možností pronájmu – ale oficiálně zatím nejsou zpřístupněné veřejnosti.

Dokončení stavby se očekává ještě letos. Už nyní je stavba největší replikou středověkého hradu v Evropě. Zatímco investor veškerá obvinění o černé stavbě či podplácení úředníků odmítá, pokračuje ve stavbě. Veřejné otevření vnitřních prostor zatím neoznámil, místo toho v oblasti pořádá venkovní akce. Od roku 2023 je například v okolí stavby otevřena naučná lesní stezka, vstupní kanál je opatřen oplocením a zákazem fotografování – to podle řady kritiků jen přidává na atmosféře tajemna a kontroverze.

Stavba je přitom už turisticky využívaná – organizují se zde tematické akce jako letní „oblężenie” (středověké obléhání hradu) s interaktivními stánky, vystavenými obléhacími stroji, střelnicemi, ochutnávkami dobové kuchyně a divadelními scénami. Vstupenky na tyto události stojí od cca 55 zlotých, vstup na edukativní stezku stojí v rozmezí 30 až 50 zlotých. Na místě lze zakoupit suvenýry – magnetky, hrnky, dřevěné mince, zbroje či knihy – v cenách od 20 do 49 zlotých nebo i více.

Začít diskuzi