Jaroslav Bukovský: Kdo dal vydělat 1500 procent aneb vyzobávání zrna z předražených plev
Současnému trhu je všechno jedno. Trump a jeho zmatená celní gymnastika, přestavba baráku amerického Fedu či třeba obavy o globální ekonomický růst v důsledku omezování světového obchodu? Trh, alespoň pokud jde o Wall Street a její evropské rádoby-satelity, chce znovu růst a vydělávat peníze. Nechce moc přemýšlet o budoucnosti a nemá mentální kapacity vykládat si současný geopolitický a hlavně geoekonomický vývoj jako pytel tržních disruptů. Investoři jednoduše nasadili prezidentské kšiltovky a začali se tvářit tak, jak Donald chtěl. Totiž že Amerika je už zase zatraceně "great".
To má svoje pro i proti. Už zase poměrně spolehlivě rostoucí trend v kombinaci s naprosto ledově klidným indexem strachu VIX vzkazujícím cosi o tom, že pád trhu není na seznamu možných scénářů ani čistě teoreticky. Rostoucí trend znamená příliv dalších peněz, často od pasivních indexových investorů. Tedy když necháme eufemistických formulací: od lidí, kteří nemají často ani zbla potuchy o tom, kam svoje peníze posílají. Jen když si v závěru obchodování sáhnou na zelená čísla.
Proti může být fakt, že investoři nakupují zatraceně draho. Alespoň podle metrik běžných ve světě konfekční racionality. Ta v Americe ale tradičně neplatí, protože Wall Street disponoval poslední léta solidním systematickým příplatkem za svou výdělkovou spolehlivost. Ačkoli o opodstatněnosti prémie za americká aktiva začali mnozí letos na jaře pochybovat, poměrně rychle s tím přestali. A raději nakoupili. Amerika je zpět, v tom dobrém i v tom špatném. Jenže do čeho proboha investovat. Bude to drahé a zítra ještě dražší?
Nejsme si tím jisti, proto jsme se vydali jiným směrem a zvolili cosi jako výnosový bypass. Přeostřili jsme ze znovuzbudovaného epicentra slasti jménem Wall Street na celý svět a vybrali pět akcií, jejichž jména nejsou notoricky známá, zato mohou individuální investorské portfolio nejen oživit, ale možná dokonce i zachránit. Musely přitom splňovat hned několik relativně přísných podmínek.
Zaprvé musely v posledním roce dokázat, že umí investorům vydělat relevantní procento. Zadruhé musí reprezentovat ekonomická odvětví, která jsou sama o sobě považována za perspektivní. Konečně nesmělo jít o penny stocks a zároveň jim aktuálně museli analytické reporty dávat do vínku v horizontu následujících dvanácti měsíců další růst. Úkol připomínal sice řešení soustavy pěti rovnic o šesti neznámých, přesto spatřila pětice pozoruhodných akcií světlo světa. Přinejmenším jde o pět inspirativních příběhů z byznysu zítřka, přinejmenším o budoucí výnosové „stars“. Pojdme na věc.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!