Byty zdražují nejrychleji od krize, ceny zvyšují majitelé staršího bydlení | E15.cz

Byty zdražují nejrychleji od krize, ceny zvyšují majitelé staršího bydlení

ilustrační foto
ilustrační foto
• 

Daniel Novák

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V celé České republice se za první čtvrtletí zvedly ceny starších bytů meziročně o 8,4 procenta, mimo Prahu dokonce o 9,3 procenta. Vyplývá to z nových dat Českého statistického úřadu. To je výrazně silnější zdražování, než odpovídá inflaci. Za silným růstem v regionech stojí hluboký pokles cen v době recese. Ty se podle statistik v mimopražských lokalitách ještě nedostaly přes průměr roku 2010. I když už jen těsně.

Nůžky mezi hlavním městem a zbytkem republiky jsou široce rozevřené také v případě novostaveb. Drtivá většina nových bytů totiž vzniká právě v Praze. Nad celostátním průměrem jsou ceny hlavně v Brně, uvádí analýzy developera Trigema.

Dražší jsou i byty v Královéhradeckém kraji. V tomto případě to však mají na svědomí drahé horské apartmány v Krkonoších. „Rozdíly mezi metropolí a dalšími krajskými městy jsou obrovské. Celkovým objemům transakcí se nepřibližuje žádné další krajské město,“ řekl šéf realitního oddělení poradenské společnosti Deloitte Miroslav Linhart.

To je také jeden z důvodů, proč statistici zatím sledují vývoj cen novostaveb jen v metropoli. Z čísel za první čtvrtletí vyplývá, že jejich zdražování bylo mírnější než u staršího bydlení. Za první tři měsíce zvolnilo meziroční tempo na 3,7 procenta.

„Poptávku po novém bydlení udržují nahoře rekordně nízké úrokové sazby u hypoték a také očekávaný pozitivní vývoj celé ekonomiky,“ komentoval vývoj trhu generální ředitel developerské firmy Ekospol Evžen Korec.

Ceny bytů po krizi Autor: E15

Ze statistik Ekospolu vyplývá, že se ve druhém kvartálu prodaly v Praze dva tisíce bytů. Ve srovnání se stejným obdobím loňska je to nárůst o osmnáct procent.

Vysoké ceny bydlení v cihlových domech zvyšují podle realitní kanceláře Maxima Reality poptávku po panelákových bytech. Prodat jednotku v paneláku trvá nyní podle makléřů jen tři týdny, což je proti loňsku téměř o týden rychlejší tempo. Také v tomto segmentu je výsledkem růst cen. Proti minulému roku o pět až deset procent.

Potvrzení od banky? Za 1500 korun
Za takzvané papírové vyčíslení zůstatku hypotéky si některé banky nechají platit. „Jeho zpoplatnění je běžné, u největších bank se pohybuje mezi 500 až 1500 korunami,“ říká manažerka Asociace hypotečních makléřů Petra Horáková Krištofová. Peníze si musejí připravit například klienti Komerční banky. Za potvrzení o aktuálním zůstatku svého úvěru zaplatí 1250 korun plus 21procentní daň. Na dotaz, kolik peněz jí klienti na těchto poplatcích zaplatí, banka neodpověděla. Podobně – s odkazem na to, že jde o interní informaci banky – reagoval i zástupce Raiffeisenbank.
Poplatek za vyčíslení zůstatku hypotéky je zde 500 korun. „Poplatek má své opodstatnění ve smyslu administrativních nákladů, které banka v souvislosti s vyhotovením tohoto vyčíslení má,“ tvrdí mluvčí Raiffeisenbank Tomáš Zavoral. Většinou zdarma je vyčíslení zůstatků u menších a on-line bank, například u Equa či AirBank, bez poplatků či sankcí u nich často mohou klienti splatit celou hypotéku i během fixace.