Ceny bytů raketově rostou. Vzniká nová bublina, varují analytici | e15.cz

Ceny bytů raketově rostou. Vzniká nová bublina, varují analytici

Ilustrační foto (projekt V Tower)
Ilustrační foto (projekt V Tower)
• 
Arsen Lazarevič

Arsen Lazarevič

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Oživení ekonomiky a nízké úrokové sazby táhnou hypoteční trh nahoru. Analytici však varují před bublinou.

Druhé čtvrtletí bylo tak ve znamení růstu cen nemovitostí, který byl podle indexu Hypoteční banky (HB Index) nejvyšší za posledních pět let, tedy od existence tohoto indexu. Ceny bytů si za druhé čtvrtletí letošního roku připsaly v indexu 2,3 procentního bodu (meziročně o 8,1 procentního bodu více), pozemky dokonce zdražily ještě výrazněji, o 2,9 procentního bodu (meziročně o 7,8 procentního bodu).

„Růst cen bytů se zejména v posledních dvou letech mírně zrychluje. Nejrychleji rostly ceny bytů v Praze, Jihomoravském a v Královéhradeckém kraji. Nejpomaleji rostly ceny naopak na Karlovarsku,“ uvedl ředitel nemovitostního odboru Hypoteční banky Petr Němeček.

Někteří analytici varují před vznikem nemovitostní bubliny na trhu nemovitostí. „Jde minimálně o rizikový vývoj. Vidět je to i na aktivitě ČNB, která se s rostoucí snahou snaží utáhnout úvěrování nákupu nemovitosti. Bankám překládá řadu limitu – zvyšuje kapitálové požadavky, limity na půjčky (LTV). Pro banky je to riziko, ale na druhou stranu riziko, které bedlivě sledují a i v minulosti dokázaly ho zvládnout,“ uvedl analytik J&T Banky Petr Sklenář.

Podobný názor má také realitní makléř Daniel Kotula: „Bublina se již tvoří, většina koupí nemovitostí je na hypotéku, z toho část kupujících vyžije s příjmy jen tak tak, ale díky nízkým úrokovým sazbám příjmově pro banku stačí. Jakmile se však sazby zvýší v kombinaci s vyšší nezaměstnaností nebo snižováním mezd, tito kupující na splátky hypotéky nebudou mít, a vzhledem ke špatné hospodářské situaci kupující obecně nebudou, nabídka převýší poptávku a ceny začnou klesat,“ uvedl.

A statistiky dokazují, že růst cen bytů táhl především rekordní zájem o hypotéky. Podle dat z pololetí letošního roku banky poskytly 54 tisíc hypoték v objemu 102 miliard korun. V minulém roce přitom objem dosáhl jen 88 miliard korun. Vyplývá to z údajů Ministerstva pro místní rozvoj. Přitom analytici v minulém roce očekávali pro tento rok zpomalení, které se ale nenaplnilo.

„Objem hypoték jednoznačně roste kvůli uvolněné měnové politice u nás i v zahraničí. Pokud výnosy státních dluhopisů jsou záporné, v lepším případě nulové, tak část investorů hledá další alternativy, jako jsou třeba nemovitosti. Nejde jen o byty, pozemky, ale třeba i o zemědělskou půdu,“ uvedl Sklenář s tím, že zoufalý vývoj (pro investory) dluhopisových trhů vytlačuje do nemovitostí například zahraniční penzijní fondy (německé, francouzské) a poptávka takových investorů dál zvyšuje tlak na růst cen nemovitostí.

Pražská bublina

Růst cen je především varovný v hlavním městě, kde vzniká nedostatek nových bytů. Praha přitom vytváří drtivou většinu nové poptávky. Někteří developeři tak musejí tvořit na byty pořadníky a na některé projekty evidují dokonce stovky zájemců o bytový dům, kde je však k dispozici jen několik desítek bytů.

A některé projekty, které by uspokojily podstatnou část poptávky po nových, levnějších bytech, již nejsou aktuální. Velkým negativním překvapením pro pražský nemovitostní trh bylo například rozhodnutí Městského úřadu Prahy 15, který zamítl žádost společnosti Ekospol o vydání územního rozhodnutí k obytnému souboru Ekocity Hostivař.

Nejčtenější

Newslettery