Češi opraví v Íránu paláce poškozené zemětřesením | e15.cz

Češi opraví v Íránu paláce poškozené zemětřesením

Tomáš Stingl

Tomáš Stingl

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Společnost Statical z Ústí nad Labem se prosadila v Íránu, který se po zrušení části obchodních sankcí otevírá zahraničním firmám. Statical získal několik zakázek na opravy vzácných budov, většinou poškozených zemětřesením. Například jde o opravu domu ve čtvrti Baharestan ve městě Isfahán.

„Dále jsou to dva historické paláce Saad Abad a Niavaran, kde zpracováváme projektovou dokumentaci statického zajištění. Kvůli jejich opravě nás oslovilo ministerstvo kultury správní oblasti Teherán,“ uvedl obchodní ředitel firmy Pavel Kulesa.

Podle něj se v oblasti dřívější Persie otevírá právě v opravách a zajištění budov proti zemětřesení obrovská příležitost, protože jde o seizmicky velmi aktivní oblast. Navíc zde stojí vysoký počet historických památek zapsaných na seznamu UNESCO.

„Co nás zaujalo, je míra technické vzdělanosti a pracovitost místních lidí,“ říká Kulesa. Na druhou stranu je přísnost režimu znát i v byznysu. „Jen pro zajímavost uvedu, že je velice těžké získat třeba jen původní projektovou dokumentaci kvůli ochraně státního tajemství. Přitom zmíněné paláce jsou propagované i na televizní stanici National Geographic,“ dodal.

Navíc některé obchodní sankce vůči Íránu, zavedené zejména kvůli jadernému programu země, nadále trvají i přes uvolňování vztahů s Evropou.

„Co se sankcí týče, zrušeny byly v zásadě pouze dva druhy: ty na export íránské ropy a na finanční operace. Samozřejmě sankce na zbrojní průmysl a vše týkající se jaderné energie stále platí. Také veškeré dosavadní sankce ze strany Spojených států amerických zůstaly v platnosti,“ vysvětluje Filip Tůma, vedoucí nově otevřené kanceláře agentury CzechTrade v íránské metropoli Teheránu. Tamější zastupitelský úřad ČR už registruje na 80 českých firem, které jsou na perském trhu aktivní.

Více informací najdete v dnešní příloze E15 Český export.

Newslettery