CPI se kvůli zástavbě Nádraží Holešovice obrací na ÚOHS | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

CPI se kvůli zástavbě Nádraží Holešovice obrací na antimonopolní úřad

Daniel Novák

Daniel Novák

Realitní skupina CPI dá v kauze plánované výstavby u severního vestibulu stanice metra Holešovice návrh Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže na vydání předběžného opatření. Má znemožnit pražskému dopravnímu podniku uzavřít smlouvu s konkurenčními developery. Zároveň CPI pošle vlastníkům pozemků okolo stanice nabídku na odkup parcel.

Skupina miliardáře Radovana Vítka napadá plánovaný kontrakt kvůli tomu, že na něj nebyl vyhlášený tendr. O účast v soutěži měla CPI zájem. 

„Návrh antimonopolnímu úřadu na vydání předběžného opatření z důvodu porušení hospodářské soutěže podáme v nejbližších dnech,“ řekl Zdeněk Havelka, výkonný ředitel CPI Property Group. 

Agrofert se musí soudit o značku Odkolek. Chovají se jako pokračovatelé rodu, stěžuje si dědička

Ohledně rozsáhlé výstavby kanceláří a obchodů nad severním vestibulem holešovického metra plánuje městský DPP uzavřít dohodu s firmou Nové Holešovice Development. Tu ovládá skupina investorů v čele s developery Sergem Borensteinem ze společnosti Karlín Group a Thomasem Samii z Ungelt Group. 

Dopravní podnik hájí smlouvu s tímto uskupením tím, že mají okolo stanice Nádraží Holešovice i další pozemky. Přesto DPP po kritice ze strany CPI navrhovaný kontrakt prověřuje a čeká na právní stanovisko. 

„Takto by šlo okolním developerům odevzdávat každý druhý projekt. Pozemky v sousedství nemůžou být argument,“ poznamenal Havelka z CPI. 

Že jsme dlouho nevyhráli ve velkých tendrech? Vlastně je to úspěch a štěstí, říká šéf Skansky

Ředitel dopravního podniku Petr Witowski tvrdí, že výběrové řízení podle právní analýzy DPP nebylo nutné. Na základě žádosti magistrátu o dodatečné prověření smlouvy nicméně DPP zadal vypracování další analýzy. Poté vznikne ještě oponentní posudek. Pokud bude podnik se závěry spokojen, dohoda by podle Witowského mohla být podepsána v řádu týdnů. "Jsme hluboce přesvědčeni o tom, že se tu skutečně nedějí žádné nekalosti, jak se tu někdo snaží prezentovat," shrnul šéf podniku.

Podle katastru mají okolo výlezu z metra pozemky kromě dopravního podniku ještě České dráhy a společnost Kunitz Capital napojená na Karlín Group a Ungelt Group. Parcelu tam má rovněž firma EP Properties ze skupiny EPH Daniela Křetínského, který spoluvlastní též vydavatele deníku E15. 

Majitelé pozemků již od CPI obdrželi či v nejbližších dnech obdrží nabídky na odkup pozemků. Konsolidace parcel v rukou jednoho vlastníka má zjednodušit plánování a výstavbu.

Ministryně Dostálová slíbila, že stát podpoří bytová družstva

„Až nabídku dostaneme, budeme reagovat. Soustředíme se však na vytvoření společného podniku,“ uvedla představitelka Karlín Group Hana Samuelová. České dráhy již na nabídku odpověděly s tím, že na své nepotřebné pozemky vyhlásí soutěž. 

V Praze 7 má Vítkova CPI silné byznysové zájmy. Skupině patří v nedalekých Bubnech rozsáhlý brownfield, který je jedním z největších rozvojových území v metropoli. Budoucí výstavbu v Bubnech má vymezit územní studie. Její návrh je do poloviny října v připomínkové fázi.  

Konference E15 Premium: Bydlení řeší pětina voličů a nikoho to nezajímá
Reportáž E15: obří brownfield v Bubnech čekají změny, prohlédněte si jeho současný stav

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!