Ministryně Dostálová slíbila, že stát podpoří bytová družstva | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Ministryně Dostálová slíbila, že stát podpoří bytová družstva

Daniel Novák

Daniel Novák

Na ministerstvu pro místní rozvoj vzniká nová státní koncepce bydlení na období let 2021 až 2030. Stát se chystá více podpořit jiné formy bydlení než vlastnické. Na konferenci E15 Premium to řekla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO).

„Velký důraz budeme klást na družstevní bydlení. Je to populární forma vlastnictví. Zabýváme se různými druhy družstevního bydlení, protože jich existuje celá škála,“ uvedla ministryně Dostálová. S dotacemi na družstevní byty počítá i návrh aktualizované koncepce rodinné politiky vznikající na ministerstvu práce a sociálních věcí. 

Potřeby radnic ve vztahu k družstevnímu bydlení se podle šéfky MMR různí podle velikosti sídel. Například větší města nabízejí pozemky, na nichž by družstevní byty vznikly. „Malá města zase chtějí vrátit svépomoc, kdy chlapi přijdou z práce a půjdou stavět,“ dodala Dostálová. 

Že jsme dlouho nevyhráli ve velkých tendrech? Vlastně je to úspěch a štěstí, říká šéf Skansky

Do družstevního bydlení se pustili již i někteří developeři. Největší zkušenosti s touto formou bydlení má holding Finep. Od roku 2010 postavil 1500 družstevních bytů. „Družstevní výstavba zajišťuje výraznou stabilitu fungování domu, a to zvláště ve srovnání s praxí řady společenství vlastníků jednotek,“ uvedl na konferenci E15 Premium Štěpán Havlas z vedení Finepu. 

Z návrhu nové koncepce státní bytové politiky nakonec vypadl zákon o sociálním bydlení. Ten sice současná vláda měla ve svém programovém prohlášení, avšak ještě loni od záměru ustoupila. Místo zákona o sociálním bydlení připraví jinak pojatou normu o dostupném bydlení. Ta má pomoci i rozvoji realitního družstevnictví. 

Partnery akce, která se konala v Českém institutu informatiky a robotiky, byly společnosti Finep, Havel & Partners a Wüstenrot.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!