Hypotéky netřeba. Čtyři z pěti pražských bytů se prodají za hotové, nakupují jen bohatí

S byty se letos obchoduje prakticky bez hypoték.

S byty se letos obchoduje prakticky bez hypoték. Zdroj: E15 (Midjourney)

Český trh s byty a rodinnými domky se letos odehrává v rozhodující a léta neviděné míře prakticky bez hypoték. Nejvýraznější je trend v Praze, kde kupci v předjaří pořizovali byty ze svého téměř v 82 procentech případů. Ještě před rokem byla situace téměř přesně opačná, když bezmála dvě třetiny bytů nakupovali lidé na hypotéku. Důvodem je podstatně horší dostupnost hypoték i celkový útlum realitního trhu. Jak ale uvádějí statistiky České národní banky a katastrálního úřadu, hypotéky se už zase pomalu vracejí ke slovu.

„Úroveň měnověpolitických úrokových sazeb působila v zamýšleném směru a na hypotečním trhu výrazně ztlumila silnou aktivitu z předchozích let, což vedlo i ke snižování tlaku na ceny nemovitostí. V souladu s vývojem úvěrové aktivity poklesl odhadovaný podíl převodů bytů a domů financovaných hypotečním úvěrem,“ uvádí červnová zpráva o finanční stabilitě centrální banky.

Obdobný trend panuje v celém Česku, kde se rezidenční nemovitosti obchodují pouze s využitím vlastních úspor v bezmála 77 procentech případů, tedy zhruba třikrát častěji než před rokem. 

„Poměr zastoupení klientů s hotovostí je vysoký. Nicméně ve druhém čtvrtletí se poměr hypoték začíná zvyšovat a poroste i ve druhém pololetí,“ uvádí hypoteční expert společnosti Broker Trust Libor Vojta Ostatek. Hlavním důvodem jsou setrvale drahé hypotéky, jejichž sazby podle Swiss Life Hypoindexu stagnují kolem 6,3 procenta ročně.

„Zhruba 80 procent realitních transakcí se uskuteční z vlastních prostředků. Movití klienti zároveň často vyčkávají s tím, že ceny nemovitostí budou ještě klesat, na což ale prodávající většinou nechtějí přistupovat,“ říká Vlastimil Šedivý, partner společnosti Feira Real Estate. 

S využitím úvěrů na bydlení naopak lidé nejčastěji nakupovali v závěru léta  2021, kdy pořizovali čtyři z pěti prodaných bytů v Praze na hypotéku. Napříč Českem se tou dobou prodávalo s hypotékou sedm z deseti bytů a rodinných domů. Vývoj zhruba kopíroval křivku vývoje hypotečního trhu, který v roce 2021 vrcholil.

Po útlumu teď oživuje, což od léta podpoří i ČNB zrušením limitu pro výši měsíční splátky z hypotéky. Velmi mírné zvýšení podílu nákupu bytů na hypotéku ukazují už únorové statistiky ČNB a katastru, byť podíl kupujících s půjčenými penězi se jen lehce přiblížil osmnácti procentům. 

„Hypoteční trh se pomalu začíná hýbat. Prvním důvodem je, že nadále klesají ceny nemovitostí. Dalším faktorem, který se teprve projeví, je zrušení ukazatele příjmového limitu DSTI ze strany ČNB,“ řekl Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Swiss Life Select.

Padne tím podmínka, že splátka hypotéky může tvořit maximálně polovinu měsíčního příjmu dlužníka. Trh už ale začíná vyhlížet i pokles sazeb ČNB, který se obvykle rychle propisuje do cen hypoték. „U nás se očekává snížení ve čtvrtém čtvrtletí s tím, že by to mohlo být postupně i tři čtvrtě procentního bodu,“ soudí šéf Raiffeisen Investiční společnosti Jaromír Sladkovský. 

Trh ostatně už zapracoval částečné uvolnění měnové politiky ČNB do mezibankovních úroků důležitých pro tvorbu hypotečních sazeb, a prakticky tak bankám pootevřel dveře pro zlevnění úvěrů na bydlení. „Takzvané tržní úrokové sazby v posledních týdnech klesají, zůstávají však velmi rozkolísané, a případné změny v hypotečních sazbách tak budou v příštích měsících spíše kosmetické,“  uvádí hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler, ale neočekává brzké zlevnění půjček na bydlení. 

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!