Investice do realit se propadly, Palladium nastavilo laťku vysoko | E15.cz

Investice do realit se propadly, Palladium nastavilo laťku vysoko

Palladium
Palladium
• 
ZDROJ: Jan Rasch, Euro

Daniel Novák

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Investoři do podnikatelských realit si v prvním čtvrtletí vyhlédli hlavně retailové nemovitosti. Nakupoval Radovan Vítek a Palmer Capital, v kancelářských budovách úřadoval fond finančníka Pavola Krúpy.

V prvním čtvrtletí realitní hráči utratili za komerční nemovitosti 340 milionů eur. Podle poradenské společnosti BNP Paribas Real Estate je to meziroční propad o 63 procent. Na vině ovšem není ochlazení trhu, ale jen rekordní začátek loňského roku. Tehdy se uzavřela obří transakce s nákupním centrem Palladium a s logistickým parkem společnosti Panattoni u Letiště Václava Havla.

„Na straně kupujících dominovali čeští investoři,“ komentovala čísla za první tři měsíce Lenka Šindelářová, vedoucí poradenství v pražské pobočce BNP Paribas Real Estate.

Skupina CPI realitního mogula Radovana Vítka rozšířila své retailové impérium přikoupením mladoboleslavského obchodního centra Bondy a českobudějovického Géčka. Fond Redside, za nímž je společnost Arca Capital finančníka Pavola Krúpy, převzal administrativní centra na Pankráci a Smíchově. Ungelt Partners koupili od Finepu podíl v zánovních kancelářských budovách ve Stodůlkách.

Vrcholná forma

O vůbec největší obchod se postarala britská společnost Palmer Capital. Od Atrium European Real Estate pořídila za sto milionů eur portfolio hypermarketů a dalších obchodních areálů rozmístěných po celém Česku.

Realitní trh je v současnosti ve vrcholné formě. Investoři se přebíjejí v boji o lukrativní objekty. To vede k zvyšování cen a poklesu investorských výnosů. Na nejžádanějších nákupních třídách typu Pařížské ulice nebo Na Příkopě výnosy již klesly až na 4,5 procenta. To byla dosud v Česku nebývalá úroveň. „V průběhu roku očekáváme další pokles výnosů,“ dodala Šindelářová z BNP Paribas Real Estate. Za celý letošní rok odhaduje, že celkový investiční objem v komerčních realitách nebude daleko od loňských 2,8 miliardy eur.

Čínský realitní apetit roste
Číňané loni nakoupili v Evropě podnikatelské nemovitosti za 8,5 miliardy eur. Meziročně je to skok o dvaadvacet procent, vyplývá z nových dat konzultantské firmy Cushman & Wakefield. Čínští investoři dostali od vlády zelenou k investicím mimo domácí trhy. Chtějí rovněž vytěžit sílící příliv čínských turistů do celého světa. Proto se mezi posledními akvizicemi Číňanů objevilo portfolio hotelů Louvre Hotels, z nichž je několik rovněž v Polsku. Cushman & Wakefield očekává, že trend bude dále sílit. Jen čínské pojišťovny mají na investice po světě přichystaných 70 miliard eur.