Nulové výdaje na bydlení? S off grid domem je to možné, idylku ale nehledejte
Dům, který si vodu, elektřinu i teplo získává sám. Přesně to je takzvaný off grid, tedy stavba bez napojení na veřejné sítě. Bydlení v takovém domě může uspořit nemalé peníze, má však i stinnější stranu mince. Počty plně soběstačných domů v Česku nejsou nijak vysoké, některé firmy, které se jejich stavěním zabývají, nárůst zájmu ze strany zákazníků pozorují.
Zatímco za energie v off grid domě jeho majitel nezaplatí nic, nebo maximálně nízké částky, například za přitopení v průběhu zimy, samotná stavba domu vyjde vzhledem k potřebným technickým specifikacím dráž. Konkrétní cena se odvíjí od použitých komponentů, v závislosti na nich je při stavbě off grid domu nutné počítat se statisícovými extra výdaji. Každý plně soběstačný dům potřebuje fotovoltaiku s bateriovým úložištěm, studnu a čističku vody. Stavba také často v maximální míře využívá dešťovou vodu.
Vedle vyšších nákladů přináší off grid dům i starosti navíc. „Rozdíl mezi běžným domem a tím soběstačným je v množství péče, které mu majitel musí věnovat. Zatímco ten připojený prakticky nemá starosti, protože všechno mu dodá někdo jiný, tak u off grid domu je člověk vlastním dodavatelem všech energií. Na jednu stranu to tedy může přinášet třeba větší množství svobody, ale zároveň i větší osobní odpovědnost. O ten dům je potřeba se mnohem více starat,“ vysvětluje Pavel Podruh, zakladatel projektu Český soběstačný dům. V rámci něho postavil s dalšími nadšenci na jihu Čech, daleko od další zástavby, off grid dům, který může sloužit jako vzor pro další podobné stavby. O tématu soběstačného bydlení zároveň napsal knihu.
Právě o míře osobní odpovědnosti spojené s životem v soběstačném domě se podle Podruha tak často nemluví. Jakékoliv případné poruchy či nenadálé situace jsou pouze na majiteli daného domu, ať už se jedná o poruchy jednotlivých zařízení nebo třeba nedostatek solární energie, který může nastat během delšího období s menší sluneční aktivitou, stejně jako potenciální nedostatek vody v období sucha.
Soběstačnost jako fenomén
Jedním z cílů projektu Český soběstačný dům je zvýšit počet energeticky soběstačných staveb v různé míře. „Za ty roky, co se projektu věnuji, tak pozoruji, že slovo soběstačnost se stává takovým fenoménem. Myslím, že k tomu přispěla i válka na Ukrajině a s ní spojená energetická nejistota,“ dodává Podruh.
Jeho slova potvrzuje i Skupina ČEZ, která mimo jiné dodává fotovoltaické panely s bateriovým úložištěm pro rodinné domy. „Každý rok jich instalujeme několik tisíc. Nejvíc zájem vystřelil v roce 2022, kdy velkoobchodní ceny elektřiny kvůli energetické krizi vyvolané Ruskem prudce stouply, což logicky vystřelilo také poptávku po úsporných řešeních, jako je samovýroba elektřiny. Můžeme tedy říct, že se fotovoltaika s bateriovým systémem už stala součástí běžného přemýšlení těch domácností, které si kupují nový dům nebo začínají s rekonstrukcí,“ uvádí tiskový mluvčí společnosti Roman Gazdík. Ceny fotovoltaických sestav, které ČEZ nabízí, se pohybují mezi 250 a 350 tisíci korunami.
V zemi i na kolech
Stavět off grid domy v Česku začíná například společnost Talpa House. Ta navíc své stavby z části zapouští pod zem. V Česku má momentálně rozdělané první dva projekty soběstačného bydlení, zároveň má už objednávky na šest dalších domů. Firma kromě Česka působí i v Rakousku, Itálii, na Slovensku nebo v Maďarsku. „Celkově je v Evropě největší zájem o off grid domy ve Španělsku a Portugalsku, kde je velké množství farem daleko od okolní zástavby, a domy bez napojení na sítě jsou tak nejlepším řešením,“ uvádí zakladatel společnosti Martin Pribila.
Talpa House by tak do budoucna se svými domy ráda zamířila i na další evropské trhy. „Zatím fungujeme bez investora, ale jsme tomu otevření. Je to určitě cesta, jak podpořit náš růst a expandovat do dalších zemí,“ dodává Pribila.
Soběstačný dům si lze pořídit i ve verzi takzvaného tiny house. Takové nabízí například společnost Woodky. „Naším nejžádanějším modelem je právě plně soběstačný tiny house na homologovaném podvozku, který nepodléhá stavebnímu zákonu,“ říká Martin Suchý, který má ve firmě na starosti technologie a výrobu.
Off grid domy a legislativa
Současný stavební zákon nevyžaduje připojení domu na veřejnou elektrickou síť, vodovod či kanalizaci. Pouze říká, že „stavby se podle druhu a potřeby umisťují tak, aby bylo umožněno jejich napojení na sítě technické infrastruktury a pozemní komunikace.“ Finální verdikt pro povolení off grid domu je však v určitých aspektech na stavebním úřadě. „Při posuzování stavby domu je vždy na stavebním úřadu, aby posoudil charakter a účel užívání konkrétní stavby, zda vyžaduje, či nevyžaduje napojení na kanalizaci,“ uvádí tisková mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Karolína Nová.
Že však proces povolování stavby soběstačného domu může být komplikovaný, potvrzuje Pavel Podruh. „Když má člověk v plánu postavit něco trochu neobvyklého, tak ten proces je o to složitější a každý jeden úředník na vás kouká mnohem pečlivěji,“ sdílí svou zkušenost s tím, že vyřizování stavebního povolování trvalo v jeho případě čtyři roky.
A jaká je budoucnost plně soběstačných domů v Česku? „Myslím si, že off grid domů jako takových bude vždycky naprostá minorita, a nebude to nikdy žádný velký trend. Ale každá stavba může být o trochu soběstačnější a očekávám, že například domů se solárními panely bude čím dál více,“ uzavírá Podruh.