Radnice nabízí za vilu Karla Čapka přes 40 milionů, Rusové dávají víc | E15.cz

Radnice nabízí za vilu Karla Čapka přes 40 milionů, Rusové dávají víc

Vila bratří Čapků v Praze 10
Vila bratří Čapků v Praze 10
• 
ZDROJ: ctk

ČTK, vag

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zastupitelstvo Prahy 10 by mělo na pondělním zasedání schválit koupi vily, ve které žil spisovatel Karel Čapek. Radnice je podle informací ČTK ochotna za vilu zaplatit 43 milionů korun. Zahraniční zájemce sice údajně nabízí asi o 12 milionů víc, majitel nemovitosti Karel Scheinpflug je ale prý ochoten vilu za nižší cenu městské části prodat.

Skutečnost, že existují zájemci ze zahraničí, kteří mohou zaplatit víc než Praha 10 potvrdilo ministerstvo kultury. „Bude-li vila prodána například některému zahraničnímu zájemci, zachování kulturní a historické hodnoty tohoto domu bude ohroženo,“ sdělila Pavla Zdráhalová z ministerstva kultury. Podle informací ČTK se má jednat o ruský kapitál.

Ministr kultury Jiří Balvín chce na jednání zastupitelstva osobně vystoupit. „Pan ministr bude deklarovat zájem státu na koupi se podílet a udělat vše pro záchranu vily,“ dodala Zdráhalová. Samo vedení radnice Prahy 10 nechce do podpisu smlouvy okolnosti prodeje komentovat.

Prodejní cena zahrnuje nemovitost, pozemek i vybavení vily. Právě to z domu činí exkluzivní památku. „Pracovna Karla Čapka dnes vypadá, jako by ji Karel Čapek právě opustil. S jeho osobními věcmi, rukopisy, sbírkami a knihovnami od jeho smrti nikdo nehýbal, celá vila je tak cennou vzpomínkou na tohoto výjimečného autora,“ poznamenala Zdráhalová.

V podkroví domu je také místnost, kde se scházeli proslulí Pátečníci včetně prezidenta Československa Tomáše Garrigua Masaryka.

Prodává se Karlova polovina
Bratři Karel a Josef Čapkovi si nechali vilu na pražských Vinohradech postavit v letech 1923 až 1924 podle návrhu architekta Ladislava Machoně. V jedné polovině žil Josef, ve druhé Karel. Na prodej je v současné době Karlova polovina nemovitosti, kde žil se svou ženou Olgou Scheinpflugovou, po jejíž smrti dům zdědili její příbuzní. Pozemek má bezmála tisíc metrů čtverečních.

Pokud by se Praze 10 podařilo vilu odkoupit, chtěla by ji zachovat v původní podobě a pokud možno částečně zpřístupnit veřejnosti. O pomoc s návrhem na budoucnost vily chce oslovit odborníky.

Radnice si vilu u Scheinpfluga zarezervovala do konce září již v červnu, záměr schválilo i zastupitelstvo městské části. Radnice na tomto zasedání uvedla, že chce za dům zaplatit 30 milionů korun a za vybavení 19 milionů. Vlastník požadoval 55 milionů.

Autor: ČTK, vag
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.