Radnice nabízí za vilu Karla Čapka přes 40 milionů, Rusové dávají víc

Skutečnost, že existují zájemci ze zahraničí, kteří mohou zaplatit víc než Praha 10 potvrdilo ministerstvo kultury. „Bude-li vila prodána například některému zahraničnímu zájemci, zachování kulturní a historické hodnoty tohoto domu bude ohroženo,“ sdělila Pavla Zdráhalová z ministerstva kultury. Podle informací ČTK se má jednat o ruský kapitál.
Ministr kultury Jiří Balvín chce na jednání zastupitelstva osobně vystoupit. „Pan ministr bude deklarovat zájem státu na koupi se podílet a udělat vše pro záchranu vily,“ dodala Zdráhalová. Samo vedení radnice Prahy 10 nechce do podpisu smlouvy okolnosti prodeje komentovat.
Prodejní cena zahrnuje nemovitost, pozemek i vybavení vily. Právě to z domu činí exkluzivní památku. „Pracovna Karla Čapka dnes vypadá, jako by ji Karel Čapek právě opustil. S jeho osobními věcmi, rukopisy, sbírkami a knihovnami od jeho smrti nikdo nehýbal, celá vila je tak cennou vzpomínkou na tohoto výjimečného autora,“ poznamenala Zdráhalová.
V podkroví domu je také místnost, kde se scházeli proslulí Pátečníci včetně prezidenta Československa Tomáše Garrigua Masaryka.
Prodává se Karlova polovina |
---|
Bratři Karel a Josef Čapkovi si nechali vilu na pražských Vinohradech postavit v letech 1923 až 1924 podle návrhu architekta Ladislava Machoně. V jedné polovině žil Josef, ve druhé Karel. Na prodej je v současné době Karlova polovina nemovitosti, kde žil se svou ženou Olgou Scheinpflugovou, po jejíž smrti dům zdědili její příbuzní. Pozemek má bezmála tisíc metrů čtverečních. |
Pokud by se Praze 10 podařilo vilu odkoupit, chtěla by ji zachovat v původní podobě a pokud možno částečně zpřístupnit veřejnosti. O pomoc s návrhem na budoucnost vily chce oslovit odborníky.
Radnice si vilu u Scheinpfluga zarezervovala do konce září již v červnu, záměr schválilo i zastupitelstvo městské části. Radnice na tomto zasedání uvedla, že chce za dům zaplatit 30 milionů korun a za vybavení 19 milionů. Vlastník požadoval 55 milionů.