Apple Unleashed event: keynote představila MacBook i AirPods | e15.cz

Apple přenesl design iPhonů do MacBooků Pro. Displej naopak mají z iPadu Pro

Adam Kos

Adam Kos

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
1

Hudba a Mac. V duchu těchto dvou produktových linií proběhla podzimní akce Applu, která nesla pojmenování Unleashed. Dočkali jsme se tedy nového plánu předplatného Apple Music, nových barevných variant HomePodu mini, bezdrátových sluchátek AirPods a především nových přenosných počítačů MacBook Pro ve dvou jejich velikostech displeje.

Kdo jiný by mohl uvést událost společnosti Apple než CEO Tim Cook. Udělal tak z exteriéru Apple Parku a bylo na něm na první pohled vidět, že z toho, co nám chce ukázat, má radost. Celé virtuální představování trvalo jen 50 minut. Oněch 50 minut ale bylo skutečně nabitých, bez zbytečného prostoru pro prázdná hesla a fráze. Na druhou stranu výsledné pocity mohou být smíšené.

Je tomu především proto, že HomePod mini v jeho třech nových barvách stejně není v České republice oficiálně dostupný, že na sluchátka AirPods 3. generace jsme čekali neúměrně dlouho, a že i když jsou nové MacBooky Pro skutečně úžasné stroje, jsou stejně tak i kontroverzní. Samozřejmě za to může především výřez v displeji, který si Apple dovolil z velkých výrobců nasadit do svého počítače jako první, ale i cena jeho řešení.

Duo nových čipů

Než přišly na scénu nové MacBooky Pro, Apple se věnoval své evoluci v rámci čipů. Loni jsme viděli revoluci v podobě Apple Silicon čipu M1, který prvně nasadil do 13“ MacBooku Pro, MacBooku Air, stolního počítače Mac mini a letos na jaře i do 24“ iMacu. Pokud se chce postupně zbavit strojů s procesory Intel, byly profesionální přenosné počítače jednoduše na řadě.

Společnost tak představila hned dva své čipy – M1 Pro a M1 Max vyráběné 5nm technologií. První nabízí 10jádrové CPU, ve kterém je 8 jader vysoce výkonných a 2 jsou úsporná. Druhý má 10jádrové CPU a 32jádrové GPU. Čipy Applu se vyznačují energetickou úsporností, takže, jak Apple říká, i když jsou 1,7× výkonnější než PC čip, jsou o 70 % úspornější.

Duo nových profi MacBooků

Apple napravuje své staré chyby. Nefunkční motýlkové klávesnice jsme se zbavili již dříve, nyní dala společnost definitivní sbohem i Touch Baru, tedy dotykovému panelu místo funkčních kláves, který představil v roce 2016, a který zas tak úplně funkční nebyl. Respektive k srdcím uživatelů si cestu nenašel. Když také odstranil veškeré konektory a nechal jen ty USB-C, mnohým se to nepozdávalo. Nyní zde máme hned HDMI, čtečku SD karet a dokonce se nám vrátil i magnetický napájecí konektor MagSafe. Muselo to ale Applu trvat dlouhých 5 let?

Pokud zde společnost tedy spíše vracela staré dobré a osvědčené, co se displeje týče, sáhla po novém. Mini-LED technologii displeje sice známe už z iPadů Pro, nově je však přítomná i u počítačů Mac. Je lepší než LCD a v mnohém se vyrovná dražšímu OLED. Displeje jsou také opatřeny ProMotion technologií, která se v posledních týdnech propírala zejména s iPhony 13 Pro. I MacBooky Pro tak nově disponují adaptivní technologií obnovování frekvence jejich displeje až do 120 Hz. Pohyb je plynulejší, animace hezčí a baterie se tím také více šetří. Ta ostatně vydrží 17 hodin u menšího a 21 hodin u většího modelu v případě přehrávání videa.

Přišel ale ještě jeden zajímavý prvek. Aby Apple zmenšil šasi, a především rámečky kolem displeje, které jsou po stranách 3,5 mm a nahoře 4,5 mm, musel někam vměstnat čelní 1080p kameru. Přistoupil tedy k výřezu. Tento trend, který se ostatní výrobci snaží eliminovat, jak mohou, Apple naopak rozšiřuje do další produktové řady. Pokud se vám to nelíbí, můžete pořád sáhnout po 13“ MacBooku Pro s M1 čipem.

Cena je to, oč tady běží

AirPody 3. generace s technologií prostorového zvuku a s dynamickým snímáním polohy hlavy, které vydrží až 6 hodin poslechu, jsou již v předprodeji za 4 990 korun. V prodeji od 26. října. Cena 14“ MacBooku Pro s M1 Pro čipem startuje na 58 990 korunách, pokud chcete výkonnější M1 Max, je cena 84 990 korun. V případě 16“ MacBooku Pro s M1 Pro čipem si připravte 72 990 korun, chcete-li jej s M1 Max čipem, je cena 90 990 korun.

Unikátem je nicméně 16“ MacBook Pro s M1 Max čipem, 10jádrovým CPU, 32jádrovým GPU, 32 GB paměti RAM a 1TB SSD úložištěm, který vás vyjde na 102 990 korun. Ten je navíc dále konfigurovatelný, kdy s jeho navýšenými paměti RAM i interním úložištěm atakuje hranici 180 tisíc korun. I všechny MacBooky Pro jsou již k dispozici k předobjednání. Jejich prodej začíná také 26. října.

Video se připravuje ...
Apple AirPods 3

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery