Obliba smartphonů fotoaparátům paradoxně i prospívá

fotoaparát

fotoaparát Zdroj: profimedia.cz

Delší dobu se spekuluje o tom, jestli fotoaparáty přežijí v konkurenci smartphonů. Stále kvalitnější fotoaparáty zabudované do telefonů se totiž často zcela vyrovnají nižším produktovým řadám digitálních fotoaparátů. Smartphony přitom nabízejí různé služby navíc – a hlavně výhodu sdílet fotky online. Jak ale ukazují třeba poslední výsledky Canonu, o klasické přístroje je stále zájem. Proč? Díky smartphonům roste zájem o fotografování obecně a klasické přístroje se snaží držet krok s dobou.

Snímky ze smartphonů se staly fenoménem. Třeba na webovou stránku pro sdílení fotografií Flickr proudí v současnosti nejvíc fotek z iPhonu 4. Focení přes chytré telefony také těží z popularity sociálních sítí jako je Facebook – snímek je přes ně možné ihned zveřejnit online.

Jenže výrobcům fotoaparátů se zatím stále daří. Canonu například za poslední čtvrtletí stoupl prodej v divizi fotoaparátů o 17 procent.

„Několik let se mluví o tom, že rozmach smartphonů tvrdě postihne prodeje fotoaparátů. Zatím se ale děje spíš opak,“ poznamenal pro Reuters Prashant Malaviya z univerzity v Georgetownu.

Lidé díky smartphonům objevují kouzlo focení

Jak je tedy možné, že se klasičtí fotovýrobci stále drží? Jednoduchý způsob pořizování fotek smartphony totiž zvedá zájem o focení obecně. Pomáhá to zejména fotoaparátům v prostřední produktové řadě – ty totiž už nabízejí proti chytrým telefonům některé výhody. Kvalitnější výsledky umožňuje třeba optický zoom místo digitálního, lepší blesk nebo možnost práce se clonou a časem.

Lidé také začínají rozlišovat příležitosti, kdy použít telefon a kdy fotoaparát. Pro rychlé momentky se hodí smartphone, pokud jde ale o zaznamenání důležitých událostí do rodinného archivu, lidé preferují klasické fotoaparáty. A sází na ověřené výrobce jako Canon, Nikon, Sony, Olympus, Pentax, Fuji nebo Panasonic.

Levné řady fotoaparátů přebírají výhody smartphonů

Nejohroženější konkurencí smartphonů jsou nejnižší produktové řady digitálních fotoaparátů. Ty přitom v rámci odvětví v současnosti tvoří největší segment.

Nokia, ale i další mobilní producenti, na vývoji snímání spolupracovali s top výrobcem optiky Carl Zeissem, a klasické přístroje v kvalitě fotek mnohdy překonávají.

Některé smartphony se už dokonce snaží digitálním fotoaparátům vzít jejich hlavní zbraně, které je mají odlišit. Na trh má letos vstoupit chytrý telefon Polaroid SC1630 na platformě Android, který bude mít optický zoom.

Polaroid SC1630 Polaroid SC1630

Jenže levnější digifotoaparáty začínají některé nápady a funkce naopak přebírat od smartphonů. Nejnovější řady už třeba v sobě mají zabudovaný WiFi čip, který umožňuje fotky okamžitě sdílet, jako to umí chytré telefony.

Výrobci fotoaparátů, aby se vůči smartphonům vymezili, vymýšlejí i další nadstandardní služby. Mluví se například o tom, že by i některé levnější modely fotoaparátů nabízely voděodolnost. Sony pak třeba uvedla, že pracuje na větším rozšíření technologie 3D snímků.