Qualcomm vyrobil první mobilní anténu pro 5G | E15.cz

Qualcomm vyrobil první mobilní anténu pro 5G

Jakub Čížek - Živě.cz

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Za dveřmi je 5G – nová generace mobilních telekomunikací. Jednou z jeho specialit jsou nové kmitočty, které přináší řadu překážek.  Výzvy se chopil Qualcomm, který chce být na poli 5G lídrem.

Svět se pomalu připravuje na 5G – nejnovější generaci mobilního internetu, který slibuje praktické přenosové rychlosti až o několik řádů vyšší než v případě současného LTE a díky mnohem vyšší optimalizaci také nové služby – třeba pro svět internetu věcí a senzory rozeseté ve městě i na venkově.

První země a operátoři hlásí, že začnou budovat 5G sítě už v druhé polovině letošního roku, přičemž jedním z lídrů chce být třeba finský operátor Elisa, který už testuje 5G v Tampere a Tallinnu.

Jednou z klíčových inovací 5G jsou přitom nové komunikační frekvence – tzv. NR (New Radio) dvou kategorií. Ta první a snáze dostupná počítá s využitím kmitočtů menších než 6 GHz, přičemž v tomto případě není vzhledem k dalšímu vývoji na poli LTE v posledních letech navýšení přenosových rychlostí tak markantní. Mimochodem, právě tyto frekvence okolo 3 GHz používá i ona severská Elisa.

Mnohem zajímavější je druhý rozsah, který předpokládá frekvence v řádu desítek gigahertzů! Konkrétně rozsah 24-86 GHz. S těmito kmitočty se už pomalu dostáváme do oboru milimetrových vln (EHF 30-300 GHz), a tak se pro ně vžila marketingově vhodnější a více sexy zkratka mmWave.

Výroba hardwaru pro mmWave bude zřejmě největší výzvou celé páté generace mobilního internetu, signál s frekvencí desítek gigahertzů je totiž neskutečně citlivý na jakékoliv rušení. Ostatně pokud je už citelný pokles v dosahu u 5GHz Wi-Fi (o 60GHz Wi-Fi 802.11ah raději ani nemluvě), jak může fungovat přenos na ještě o řád vyšších kmitočtech?

Výzvy se chopil Qualcomm, který chce být na poli 5G lídrem a po veřejných demonstracích na letošním mobilním kongresu v Barceloně se nyní pochlubil první komerční anténou pro mmWave určenou pro jeho 5G modem X50.

Mobilní anténa pro milimetrové vlny QTM052 je maličká a společně s modemem X50 se bez problému vejde do každého mobilního telefonu, dohromady totiž zabírají plochu jedné běžné mince. Přitom platí výše napsané – zdolat milimetrové vlny v praktickém použití je inženýrská výzva desetiletí.

milimetrové vlny mají poměrně malý dosah a jejich signál utlumí jakákoliv překážka – nejen stěna, ale i lidské tělo. Aby se s těmito překážkami přijímač vyrovnal, musí být relativně velký.  

Anténa a modem Qualcommu proti těmto limitům bojuje jak novou konstrukcí, tak softwarovými algoritmy. QTM052 tedy bude uvnitř hypotetického mobilu zapojená jako matice několika anténových prvků po celé ploše telefonu. Ty jsou ale velmi maličké, čili nijak neomezují současnou konstrukci telefonů.

Zbytek článku naleznete na stránkách Zive.cz zde >>>

Autor: Jakub Čížek - Živě.cz

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah