Slabá místa míchají bitvu o ČT | E15.cz

Slabá místa míchají bitvu o ČT

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CTK/Sterba Martin

Aleš Borovan

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Kandidáti do křesla ředitele České televize budou mít dnes Radě ČT co vysvětlovat. V uplynulých dnech se v souvislosti s částí finálové pětice objevily informace, které jsou s to ovlivnit rozhodování radních. Finálová volba nového ředitele ČT, do které postoupili Petr Dvořák, Roman Bradáč, Hynek Chudárek, Jan Svoboda a Radomír Šimek, začne v poledne.

Šéfa ČT24 Bradáče dohnala jeho minulost vedoucího kanceláře ředitele ČT, kde pracoval v letech 2009 až 2010. Externí poradce ČT Jan Burian jej obvinil z neproplacení faktur za 336 tisíc korun. Ze smlouvy podle Buriana vyplývá, že Bradáč měl být kontaktní osobou. Podle informací E15 příslušný dopis Rada ČT obdržela v uplynulých dnech. „Určitě se tím budeme zabývat,“ řekla radní Dana Eklová. Bradáč s Burianem nesouhlasí. „Podle mého názoru a názoru právního oddělení ČT není nárok oprávněný. Jinak bychom pochopitelně faktury proplatili. Celou věc jsem zhruba před půl rokem předal právě právnímu úseku ČT, který věc řeší,“ uvedl Bradáč.

Některým radním se zase nezdá úroveň vzdělání bývalého marketingového ředitele Primy Jana Svobody. Ten předložil diplom z programu MBA z Nottingham Trent University, který není nostrifikován jako české vysokoškolské vzdělání. Týdeník Euro napsal, že Svoboda je ve skutečnosti absolventem Brno International Business School, jež má dohodu s britskou univerzitou. I přes pochybnosti byl Svoboda vpuštěn do širšího výběru.

Petr Dvořák by zase mohl mít po zvolení potíže s pasážemi zákona o ČT, který stanovuje předpoklady pro výkon funkce generálního ředitele. Podle nich ředitel veřejnoprávní televize „nesmí zastupovat obchodní zájmy, které by mohly být v rozporu s výkonem jeho funkce nebo by mohly ohrozit důvěru v nezávislost nebo nestrannost jeho rozhodování“. Podle obchodního rejstříku Dvořák vlastní 50 procent společnosti LGP Services (druhou polovinu drží Dvořákova partnerka Milena Dubská), jež ovládá pražskou Leica Gallery Prague. Bývalý ředitel Novy v tom nevidí problém. „Udělám všechno, co bude potřeba. Po případném zvolení budu vše řešit s právníkem,“ reagoval Dvořák.

Čtete rádi E15.cz? Dejte nám hlas ve finále ankety českého internetu

v kategorii zpravodajství.

Autor: Aleš Borovan

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah