Snaha prosadit dohled nad internetem skončila fiaskem | E15.cz

Snaha prosadit dohled nad internetem skončila fiaskem

Cenzura internetu
Cenzura internetu
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Celosvětový dohled nad internetem se zatím nekoná. Řada západních zemí totiž na konferenci v Dubaji odmítla přistoupit na kompromisní návrh, který podle nich dává až příliš velké pravomoci OSN a dalších činitelům. Tvrdě proti omezení svobody internetu byly především Spojené státy, Velká Británie, Austrálie, ale i další včetně Česka. Konečný návrh smlouvy má být delegátům konference předložen k podpisu dnes.

„Spojené státy jsou zarmouceny a mají pocit promarněných příležitostí, když musejí oznámit, že smlouvu v současném znění podepsat nemohou,“ uvedl americký vyslanec Terry Kramer. Ačkoliv další země by dnes měly podpis pod smlouvu připojit, odpor tolika velkých zemí prakticky zaručuje, že smlouva o dohledu nad internetem se příliš dodržovat nebude.

Podle serveru BBC už smlouvu jednoznačně odmítla podepsat i Kanada. Naopak vyjednávači za Českou republiku, Dánsko, Švédsko, Nizozemsko, Nový Zéland, Kostariku a Keňu uvedli, že o dalším postupu se ještě budou muset poradit se svými vládami. To znamená, že svůj podpis pod smlouvu dnes také nebudou moci připojit.

Že se Česko k dohodě nepřipojí, potvrdil šéf české delegace Petr Zeman. Podle něj jde o důsledek skutečnosti, že skupina arabských a afrických zemí prosadila požadavky na změny částí textu návrhu Telekomunikačního řádu, které považovaly USA, země EU, Kanada, Austrálie a další za zásadní. „Stalo se tak v situaci, kdy byl pojednáván návrh nového Telekomunikačního řádu ve znění považovaném za kompromisní, a to prostřednictvím uplatnění požadavku na hlasování,“ uvedl.

Aktuální přehled zemí, které odmítly podepsat (červené) a které podepsaly (zelené) Autor: Repro Zive.cz

Aktuální přehled zemí, které odmítly podepsat (červené) a které podepsaly (zelené). Zbývající se vyjádří během dneška. (Zdroj:

)

Konference pod hlavičkou Mezinárodní telekomunikační unie (ITU) se v Dubaji konala dva týdny. Jejím cílem bylo dohodnout nová pravidla volání do zahraničí a přenosu dat přes internet. Naposledy se podobná konference konala v roce 1988, tedy v době, kdy o internetu prakticky nikdo nevěděl a celosvětová síť byla teprve v plenkách.

Před takovou formou dohledu nad internetem, jaká se rodila během jednání v Dubaji, varovali i zástupci odvětví. Někteří upozorňovali, že bude lepší žádnou dohodu nepřijmout, než odsouhlasit návrh, který by vládám zlegalizoval cenzuru internetu a dohled nad přenosem dat.

Na druhou stranu ale hrozí, že pokud se nepodaří dohodnout žádný společný postup, bude internet v budoucnu v různých částech světa fungovat rozdílně. Na toto riziko upozorňovali především zástupci těch zemí, které navrhovaly větší kontrolu nad internetem.

„V budoucnu se možná dočkáme i značně roztříštěného internetu,“ řekl agentuře Reuters Andrej Muchanov z ruského ministerstva spojů a masové komunikace. „To by bylo nepříznivé pro všechny a já doufám, že naši američtí a evropští kolegové k tomu zaujmou konstruktivní postoj,“ doplnil ruský delegát.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah