Zemědělští roboti přesně projedou polem a najdou plevel | e15.cz

Zemědělští roboti přesně projedou polem a najdou plevel

ČTK, nos

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Polní roboti musejí co nejrychleji a nepřesněji projet slunečnicovým polem a najít plevel v podobě kukuřice. Taková je soutěžní disciplína mezinárodní soutěže Field Robot Event na kterou se sjely studentské týmy z dvaceti evropských univerzit. Podle jednoho z organizátorů Františka Kumhály z České zemědělské univerzity v pražském Suchdole získají studenti neocenitelné zkušenosti pro praxi.

Školní pozemek s políčky speciálně vysázenými kvůli soutěži zaplnily pojízdné stroje o velikosti zhruba mikrovlnné trouby s řadou drátů a diod. Zástupci českého týmu uvedli, že cena robotů se může vyšplhat až na statisíce. Jádro toho jejich je prý z roku 2010. Na každý ročník soutěže jej pak vylepšují podle aktuálního zadání.

Roboti musejí předvést, jak zvládají průjezd řádky rostlin na poli, ale také jak se dokážou vyhnout překážce. Roboty také jejich vodiči vypustili do pole slunečnice, kde měli vyhledávat náhodně vysazené ostrůvky kukuřice nebo odhalit poškozené rostliny.

V kategorii free style pak mladí konstruktéři předvedli, co všechno jimi sestavený stroj dokáže. Posuzuje se i schopnost spolupráce mezi náhodně sestavenými týmy. „Firmy na robotech zkoušejí senzory a ty pak použijí v praxi,“ vysvětlil Kumhála. Studenti tak v rámci soutěže získají kontakty na potenciální zaměstnavatele a zároveň už při studiu zkoušejí vyvíjet nové nástroje.

Výkony robotů posuzuje nezávislá odborná porota. Loni tým z ČZU obsadil čtvrté místo, v roce 2010 druhé místo.

Robot našel pod pyramidou zlaté koule

Autor: ČTK, nos

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah