13. plat? Drtivá většina Čechů na něj může zapomenout | E15.cz

13. plat? Drtivá většina Čechů na něj může zapomenout

Peníze
Peníze
• 
ZDROJ: Profimedia

ČTK, vrb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V Česku letos opět klesne podíl lidí, kteří dostanou 13. plat nebo finanční odměny. Klesající trend trvá již pět let. V roce 2008 dostalo 13. plat 26 procent zaměstnanců, letos jen 15 procent. Nicméně průměrný 13. plat konstantně roste, a to z 14 402 korun v roce 2008 na 19 036 korun letos. Vyplývá to z průzkumu platů a benefitů na serveru Platy.cz.

Finanční odměny dostalo letos 28 procent zaměstnanců, což je o osm procentních bodů méně než v roce 2008 a o dva body méně než loni.

Také podle jiného průzkumu společnosti LMC mezi 118 středními a velkými zaměstnavateli proti loňsku výrazně ubylo firem, které plánují za letošní rok svým zaměstnancům plošně vyplatit roční bonusy či 13. platy. Letos odměny pro všechny pracovníky chystá 29 procent zaměstnavatelů, ještě loni to bylo 38 procent. Zaměstnanci jsou prý ve svých očekáváních ještě skeptičtější.

Průzkum Platy.cz vedle základního hrubého platu definuje ještě dvě finanční složky, 13. plat a finanční odměny. Třináctý plat je nárokovatelná složka mzdy, která je ukotvena ve smlouvě. Průměrný 13. plat bývá zpravidla stejný nebo nižší než je průměrný základní hrubý plat. Finanční odměna je závislá na odvedené práci zaměstnance, na hospodářském výsledku společnosti a vůli zaměstnavatele ji vyplatit.

Podíl zaměstnanců, kteří dostávají 13. plat i finanční odměny, roste úměrně s velikostí společnosti. Podobně je tomu i u finančních benefitů. Ve firmě do deseti zaměstnanců dostává finanční odměny 24 procent lidí, ve společnostech s více než 1000 zaměstnanců je podíl až 41 procent.

Přehled 13. platů a finančních bonusů

13. platy Autor: Platy.cz

Z pohledu úrovně pozic vyplývá, že čím větší je průměrný základní plat, tím větší také podíl zaměstnanců s 13. platem i finanční odměnou. Zatímco pomocní zaměstnanci mají průměrný 13. plat 7 169 korun, top manažeři berou 67 158 korun.

Autor: ČTK, vrb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video