Amestie miliardových podvodů pokračuje. Zastaveno stíhání manažerů KTP Quantum | E15.cz

Amestie miliardových podvodů pokračuje. Zastaveno stíhání manažerů KTP Quantum

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK, nos

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Desetiletý trest, který hrozil stíhaným manažerům obchodníka s cennými papíry KTP Quantum, smazala prezidentská amnestie. Oba manažeři byli podezřelí z toho, že z klientů pod slibem vysokého výnosu vylákali přes miliardu korun. O peníze tak měli připravit zhruba deset tisíc klientů.

Hradecký krajský soud na základě druhého článku amnestie zastavil stíhání dvou manažerů v kauze údajných miliardových podvodů obchodníka s cennými papíry KTP Quantum. S odvoláním na předsedu hradeckého soudu Milana Bořka to uvedla Česká televize. V kauze byli podezřelí Karel Takáč a Oldřich Bakus.

Oba bývalí manažeři od března 2000 do března 2002 podle původní obžaloby nabízeli zhodnocení vkladů, i když věděli, že své závazky nesplní. Podařilo se jim tak od klientů vylákat celkem 1,3 miliardy korun, z nichž uhradili pouze 300 milionů. Poškozených, kteří uvěřili nabídce až čtrnáctiprocentního zhodnocení vkladů, bylo téměř 10 tisíc. Peníze do KTP vložily i obce.

Obžaloba v kauze byla podána celkem třikrát, protože soud případ opakovaně vracel k došetření. Mimo toho kauzu protáhly spory pražského městského a hradeckého krajského soudu o příslušnost.

Co říká článek II Klausovy amnestie:

Čl. II - Zastavení trestního stíhání
Nařizuji, aby bylo zastaveno pravomocně neskončené trestní stíhání, s výjimkou trestního stíhání proti uprchlému, od jehož zahájení k 1. lednu 2013 uplynulo více než 8 let, pro trestné činy, za něž trestní zákoník stanoví trest odnětí svobody nepřevyšující deset let.

Vrchní státní zastupitelství vloni v březnu k hradeckému soudu podalo obžalobu, následně hradecký krajský soud v červnu rozhodl, že kauzu opět vrátí státnímu zástupci k došetření. Vrchní soud však verdikt v polovině prosince zrušil a rozsáhlý spis v polovině letošního ledna přišel k hradeckému soudu k projednání.

Soud stíhání na základě amnestie zastavil proto, že trestní řízení trvalo déle než osm let a oběma podezřelým hrozil trest do deseti let vězení. Podle České televize soud právě rozhodnutí o zastavení stíhání doručuje. Po doručení poběží třídenní lhůta pro případnou stížnost státního zástupce. Předseda Bořek upozornil, že poškození klienti nebo správce konkurzní podstaty by měli okamžitě požádat soud o nové zajištění majetku obou obžalovaných i firmy KTP Quantum, protože amnestie jejich majetek odblokuje. Poškozené klienty v minulosti odškodňoval Garanční fond, podle údajů z loňského března jim vyplatil 760 milionů korun.

Významné kauzy, které již zastavila amnestie:

Autor: ČTK, nos

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video