Antimonopolní úřad loni rozdal pokuty za 190 milionů | e15.cz

Antimonopolní úřad loni rozdal pokuty za 190 milionů

Odpad - ilustrační
Odpad - ilustrační
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) loni uložil firmám za porušení pravidel hospodářské soutěže pokuty ve výši 190 milionů korun. Je to šestkrát více než v roce 2011. Vyplývá to z výroční zprávy úřadu.

Výše pokut, které antimonopolní úřad ve svých statistikách každoročně zveřejňuje, se týkají pouze prvostupňových rozhodnutí. Proti těmto pokutám se firmy většinou odvolávají k předsedovi úřadu, případně podávají žaloby k soudům.

Téměř polovinu z loni uložených sankcí, celkem 96,6 milionu, tvoří případ kartelu v odpadovém hospodářství. Firmy AVE CZ odpadové hospodářství, A.S.A., van Gansewinkel a SITA CZ si podle ÚOHS rozdělovaly trh především prostřednictvím manipulace s výběrovými řízeními. Verdikt obsahující zákaz plnění protisoutěžních dohod i sankce je pravomocný, firmy se proti němu neodvolaly.

Pokuty v oblasti hospodářské soutěže v prvostupňových rozhodnutích
rokpokuty v milionech korun
2007956
2008298
200918
201088
201130
2012190

Zdroj: ÚOHS Celkem úřad loni vydal v oblasti hospodářské soutěže 58 rozhodnutí, většina z nich se ale týkala povolování fúzí, tří kartelových dohod a jedno oblasti zneužití dominantního postavení. Na kartely přitom úřad dostal 149 podnětů, na zneužití dominance 244. Podle Jitky Linhartové z advokátní kanceláře Schoenherr je z nízkého počtu zahájených řízení zřejmé, že má ÚOHS práci s vyřizováním velkého počtu podnětů. „Uvidíme, jestli úřadu pomůže loňská novela zákona o ochraně hospodářské soutěže a zavedená prioritizace,“ uvedla Linhartová. Podle ní by nyní měl úřad soustředit síly na závažnější případy, ve kterých bude moci vydávat více rozhodnutí.

ÚOHS ale zvýšil počet zahájených řízení v oblasti kartelových dohod. Loni otevřel pět případů, o rok dříve to byly pouze tři, v roce 2010 jen jeden. Podle dostupných informací ÚOHS zkoumá například kartel stavebních firem.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery