Antimonopolní úřad zrušil tendr na poradce pro dostavbu dálnice D4

Stavba dálnice, ilustrační foto

Stavba dálnice, ilustrační foto Zdroj: ctk

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zrušil zadávací řízení, v němž ministerstvo dopravy chtělo vybrat právního, finančního a technického poradce pro vypsání výběrového řízení na dostavu dálnice D4 za přispění soukromého kapitálu. Uvedly to dnešní Hospodářské noviny. Antimonopolní úřad považuje za neférovou vůči českým firmám podmínku, podle níž uchazeči museli v minulosti na podobně velkém, takzvaném PPP projektu spolupracovat.

Rozhodnutí zatím není pravomocné. Ministerstvo dopravy zřejmě podá rozklad, pak bude muset definitivně rozhodnout předseda ÚOHS Petr Rafaj. Tuzemské společnosti nemohou podle ochránců hospodářské soutěže splnit podmínku, aby měly s podobnými projekty zkušenosti, protože se v Česku tímto způsobem dálnice ještě nikdy nestavěly.

„Ministerstvo pochybilo tím, že ve vztahu k referencím na poskytování služeb právního a finančního poradenství požadovalo, aby se tyto služby týkaly pouze silničního projektu, ačkoliv vědělo, že žádný silniční PPP projekt v České republice doposud nebyl realizován,“ řekl deníku mluvčí úřadu Martin Švanda. Ministerstvo dopravy se hájí tím, že chce vybrat zkušeného poradce, navíc tendr otevřelo všem. Podle Věstníku veřejných zakázek by ministerský poradce mohl získat více než 97 milionů korun.

Vláda v lednu schválila dostavbu dálnice D4 mezi Příbramí a Pískem ze soukromých peněz formou takzvaného PPP projektu. Stavba 32 kilometrů dálnice mezi Milínem na Příbramsku a Miroticemi na Písecku předpokládá celkovou investici 24,9 miliardy korun. Se stavbou se mělo podle ministerstva začít ve druhé polovině příštího roku. Rozhodnutí ÚOHS ale tento plán zřejmě přinejmenším o několik měsíců oddálí, uvedly Hospodářské noviny.