Argentinský prezident Milei mění program evropské cesty, do Prahy dorazí 24. června

Argentinský prezident Javier Milei

Argentinský prezident Javier Milei Zdroj: ČTK / AP / Lynne Sladky

Cesta argentinského prezidenta Javiera Mileie po Evropě se posouvá o necelý týden. Do Prahy Milei dorazí 24. června, v odpoledních hodinách převezme Výroční cenu Liberálního institutu v paláci Žofín, kde zároveň vystoupí s přednáškou Prezident Milei: Jak na neefektivní vládu. Partnerem akce je e15.

„Prezidentskou kanceláří Argentiny jsme byli informováni, že prezident Argentiny Javier Gerardo Milei mění svůj evropský program. Do Prahy nepřiletí 18. června, jak bylo původně plánováno, ale 24. června 2024,“ uvedl informaci Jiří Schwarz, zakladatel Liberálního institutu. 

Milei bude podle Schwarze oceněn za přínos k rozvoji liberálního myšlení a naplňování idejí svobody, soukromého vlastnictví, konkurence a panství práva v praxi. „Jeho přístup k transformaci argentinské ekonomiky přináší nové perspektivy i pro naši zemi, a proto očekáváme, že o jeho přednášku bude mít česká odborná veřejnost velký zájem,“ řekl Schwarz.

Javier Milei

  • Narodil se 22. října 1970 do rodiny italského původu.
  • V mládí se aktivně věnoval sportu, byl fotbalovým brankářem klubu Chacarita Juniors. Zpíval také v rockové kapele Everest, která hrála zejména coververze hitů od Rolling Stones.
  • Vystudoval ekonomii na soukromé Univerzitě Belgrano v Buenos Aires a na univerzitě Torcuato Di Tella. Je považován za specialistu na ekonomický růst a ekonomickou matematiku.
  • Působil jako ekonom v několika národních a mezinárodních veřejných institucích, byl hlavním ekonomem v soukromé společnosti Corporación América či v argentinské pobočce banky HSBC.
  • V roce 2019 založil Libertariánskou stranu, na jejím základě zformoval koalici libertariánských a liberálních stran Svoboda postupuje. S ní v roce 2021 poprvé uspěl v parlamentních volbách a stal se poslancem.

Konference s prezidentem Javierem Mileiem je unikátní příležitostí setkat se s jedním z nejvýraznějších světových politických lídrů současnosti. Jeho návštěva v Praze je nejen prestižní událostí, ale také šancí diskutovat o zásadních otázkách svobody, ekonomie a role státu v moderní společnosti,“ konstatoval Nikita Poljakov, šéfredaktor e15.

Prezident Milei: Jak na neefektivní vládu

Podívejte se na program konference a nakupujte vstupenky ZDE >>>

Již zakoupené vstupenky zůstávají v platnosti.

Loňské argentinské prezidentské volby vyhrál Milei s programem zahrnujícím škrty sociálních dávek, propouštění tisíců státních zaměstnanců, omezování veřejných výdajů, snížení počtu ministerstev na polovinu nebo devalvaci měny. Zatímco jinde na světě by takové sliby velmi pravděpodobně přivodily kandidátovi jasnou volební porážku, v Argentině, zemi s dlouhodobě nejvyšší inflací na světě, jež žije roky na hraně kolapsu, to zafungovalo. Mileie podpořilo 55,6 procenta hlasujících voličů.

Nový argentinský prezident už začal naplňovat svůj politický program. Devalvoval peso na polovinu, což v zemi závislé na dovozech vyvolalo okamžitý pád životní úrovně obyvatel. Nařídil také pozastavit řadu cenových regulací, omezil mnohé dotace a seškrtal i státní investice.

Dolní komora argentinského parlamentu podpořila na konci dubna prezidentův reformní legislativní balík. Celkem 232 zákonů a nařízení rozdělených do osmi kapitol zahrnuje například snížení regulace podnikání i škrty ve vysokém školství. „Je to zásadní první krok k tomu, aby se Argentina dostala z bažin, ve kterých se nachází v posledních desetiletích,“ prohlásil po hlasování Milei.