Armáda nakoupila sportovní boty Adidas za 49 milionů | E15.cz

Armáda nakoupila sportovní boty Adidas za 49 milionů

Adidas
Adidas
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministerstvo obrany nakoupilo pro vojáky 51 500 párů sportovních bot za 49 milionů korun od firmy Adidas ČR, která vyhrála výběrové řízení. Zásoby by měly stačit na 2 a půl roku. Cena jednoho páru je podle Olgy Haladové z ministerstva obrany menší než v roce 2008 a 2009, kdy armáda sportovní boty kupovala naposledy. Ministerstvo v říjnu podepsalo také smlouvu na dodávku vojenské obuvi. Česko má asi 22 tisíc profesionálních vojáků.

„Množství bot se může někomu zdát obrovské, ale pokud si vezmeme celkový počet vojáků v resortu a normu jeden pár na vojáka ročně, jsme schopni nákupem pokrýt požadavek na necelých dva a půl roku,“ uvedl ředitel sekce vyzbrojování plukovník Pavel Bulant. Dodal, že poslední rok měla armáda sportovních bot nedostatek a nárok na ně měli jen nováčci.

Zakázku vyhlásil resort obrany v červnu, do soutěže se přihlásily firmy Monitex Czech, Triodon, Avori a Adidas ČR, tři z nich však podle Bulanta nesplnily požadavky na konstrukci a kvalitu materiálu.

Podle ministerstva činí cena za jeden pár 946 korun, což je méně než na internetu, kde tento typ stojí nejméně 1119 korun. Server Euro.cz však nedávno uvedl, že tato obuv se dá na internetu pořídit i v nižších relacích, například za 790 korun. Podle Haladové však server hodnotil jiný typ obuvi, než armáda nakonec pořídila.

Při zkoumání nabídek ministerstvo podle tiskové zprávy posuzovalo cenu i kvalitu v téměř stejném poměru. „Chtěli jsme zohlednit nejen cenu, ale také zdravotní hledisko - tedy, aby bota dobře tlumila nárazy, a tak běžcům šetřila klouby,“ vysvětlil náčelník armádní tělovýchovy Ladislav Nagy. Podle něj se podařilo nakoupit typ, který se hned tak nezničí. Jde o vzor Duramo 3 TR s katalogovým číslem G44621 a G 44654. V botách Adidas čeští vojáci sportují už několik let.

Dodávky jsou rozděleny do tří let, 23 tisíc párů by měl resort převzít do konce listopadu. Vojáci si je budou moci v lednu vyzvednout ze skladů.

Ministerstvo obrany v říjnu také podepsalo smlouvu na dodávku 30 tisíc párů vojenské obuvi za 92 milionů korun. Zakázka je rozdělena do tří let, letos resort zaplatí přibližně 50 milionů, v následujících dvou letech vynaloží pokaždé 21 milionů korun. Podle obrany mají vojáci nedostatek výstroje, nákup má doplnit armádní sklady.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video