Armádě dochází munice, plánuje nákupy za 1,3 miliardy | E15.cz

Armádě dochází munice, plánuje nákupy za 1,3 miliardy

Armádě dochází munice, plánuje nákupy za 1,3 miliardy
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Michael Tomeš, E15

ČTK

Ministerstvo obrany letos plánuje nakoupit munici za asi 1,3 miliardy korun. Armáda potřebuje zaplnit sklady vyprázdněné po letech úspor. Většina z plánované munice bude určena pro pozemní síly, nakoupeny budou i rakety, pumy a klamné cíle pro letectvo.

Armáda v posledních letech kvůli rozpočtovým škrtům na nákupech munice šetřila. Náčelník generálního štábu Petr Pavel loni v létě uvedl, že by vojáci potřebovali dokoupit střelivo za asi 5,6 miliardy korun. Zásoby munice by měly vojákům v případě bojů vydržet na 30 dnů, do té doby má podle plánů začít fungovat alianční systém zásobování. V případě krizového vývoje by nyní podle Pavla armáda zásoby včas nestihla sehnat.

„Spotřeba v předcházejících letech bohužel převyšovala objem pořízené munice, a stále tak narůstal deficit skladových zásob,“ poznamenala Jana Zechmeisterová z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Ministerstvo počítá s tím, že na nákup munice letos půjde 1,3 miliardy korun. „Pro vzdušné síly chceme nakoupit munici v hodnotě 82 milionů (rakety, pumy a klamné cíle), pro pozemní síly v hodnotě 1,321 miliardy (například řízené střely SPIKE, munici pro minomety a ruční zbraně),“ uvedla mluvčí. Konečná cena podle ní bude záležet také na konečné ceně, která vzejde z tendrů. Resort předpokládá, že střelivo dostane letos nebo příští rok.

Alianční agentury slibují úspory

Zakázky plánuje ministerstvo zadat přes agentury European Defense Agency a NATO Support Agency (NSPA) i výběrovými řízeními v Česku. Evropské agentury snadněji získávají množstevní slevy, armáda tak může přes ně výrazně ušetřit. Při vyhlášení zakázek přes ně může navíc ušetřit i díky spolupráci s dalšími státy.

Přes NSPA chce například ministerstvo nakoupit 2500 klamných cílů pro letoun CASA a modernizovaný vrtulník Mi-171, které slouží k ochraně těchto strojů před moderními přenosnými protiletadlovými řízenými střelami. Pro bitevníky L-159 a modernizované gripeny hodlá opatřit 80 leteckých pum k ničení pozemních cílů. Dalších 720 neřízených raket bude určeno pro vrtulníky Mi-24. Za tyto klamné cíle, pumy a rakety resort zaplatí asi 80 milionů korun.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!