Asociace: Tempo růstu českého exportu v únoru rázně zpomalí | E15.cz

Asociace: Tempo růstu českého exportu v únoru rázně zpomalí

Kontejnery v hamburském přístavu
Kontejnery v hamburském přístavu
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Tempo růstu českého exportu v únoru výrazně zpomalí. Předpovídá to aktuální Index Asociace exportérů (IAE), který pro únor klesl na 5,52 bodu z lednových 10,42 bodu. "Za poklesem stojí především propad německých průmyslových zakázek a celkové zpomalení poptávky na zahraničních trzích," sdělil místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk.

Únorový index podle něj potvrzuje obavu asociace, že začátek příštího roku nebude znamenat jednoznačný růst českého vývozu. „Je třeba velmi bedlivě sledovat situaci u našeho západního souseda (Německa), který je pro náš export klíčový,“ uvedl Daněk.

Připomněl, že přední německé instituty zkraje října snížily odhad růstu německé ekonomiky v letošním roce na 1,8 procenta z původních 2,1 procenta.

Rekordní vývoz

Vývoz zboží z České republiky do zahraničí by mohl podle Asociace exportérů letos vzrůst téměř o šest procent na úroveň 3,8 bilionu korun z loňských 3,6 bilionu.

Byl by to nový rekord ve vývozu zboží z ČR. Jde o hodnotu počítanou v takzvaném přeshraničním pojetí. Bilance zahraničního obchodu by měla být kladná na loňské úrovni 400 miliard korun.

Index Asociace exportérů si klade za cíl tři měsíce dopředu předpovídat vývoj českého exportu na základě řady statistických dat a vybraných parametrů.

Do indexu jsou zahrnuty mimo jiné německé průmyslové zakázky, kurz koruny k euru očištěný o inflaci v průmyslu, zakázky ze zahraničí a index nákupních manažerů Eurozóny PMI.

Index Asociace exportérů 2014/2016

Index Asociace exportérů 2014/2016Autor: Asociace exporteru
Zdroj: Asociace exportérů

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video