Babiš bude řešit spory na spravedlnosti i kandidaturu Kasla | E15.cz

Babiš bude řešit spory na spravedlnosti i kandidaturu Kasla

Ministr financí Andrej Babiš
Ministr financí Andrej Babiš
• 
ZDROJ: ctk

ČTK, čap

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vedení hnutí ANO bude o víkendu řešit dva zásadní spory, které poslední dobou hnutí rozdělují. Předsednictvo s krajskými lídry probere, zda lídrem kandidátky pro pražské komunální volby zůstane pražský exprimátor Jan Kasl. Na řadu přijde i spor mezi ministryní spravedlnosti Helenou Válkovou a její náměstkyní Hanou Marvanovou.

„O kandidátce pana Kasla bude jednat předsednictvo přes víkend. S paní Marvanovou a Válkovou se společně potkám v neděli,“ uvedl šéf hnutí Andrej Babiš.

Válková s Marvanovou mají mít spory ohledně snížení odměn advokátů a jmenování některých soudních funkcionářů. Podle vyjádření Marvanové spor trvá asi dva měsíce. Marvanová se domnívá, že na její odchod netlačí jen ministryně, ale i někteří lidé z justice, kteří si nepřejí změny. Ministryně v minulých dnech uvedla, že Marvanovou odvolávat nebude, podle serveru novinky.cz zřejmě náměstkyně odejde sama. Už ve středu Babiš řekl, že by byl rád, aby Marvanová za ANO kandidovala na podzim v Praze do Senátu. To Marvanovou popudilo, o kandidatuře s ní nikdo nemluvil.

Do napjaté situace na spravedlnosti se chce vložit i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), obě ženy si pozval na středu na společné jednání. Z okruhu premiéra jsou přitom slyšet hlasy, že by se Sobotka případnému návrhu na změnu v čele ministerstva nebránil.

Poměry na resortu spravedlnosti kritizují i někteří koaliční ministři. Podle jednoho z nich resort nefunguje tak, jak by měl, protože Válková má problémy v komunikaci i s dalšími náměstky vedle Marvanové.

Kdo povede ANO v Praze?

Pravděpodobný lídr pražské kandidátky hnutí do komunálních voleb Kasl se zase neshodne s dlouhodobou Babišovou spolupracovnicí a šéfkou pražské organizace ANO Radmilou Kleslovou, která byla podle médií do listopadu 1989 příslušnicí komunistické rozvědky.

Jan Kasl Autor: Michael Tomes
Povede pražskou kandidátku Jan Kasl? (foto Michael Tomeš)

Kasl nechce, aby se dřívější členka ČSSD Kleslová objevila na kandidátce. Vadí mu mimo jiné to, že Kleslová působí na radnici v Praze 10, která bývá spojována s vlivným podnikatelem Tomášem Hrdličkou.

Proti Kaslovi se zase ozývají hlasy přímo z pražské organizace. Podle některých členů není Kasl týmový hráč a chce si na kandidátku dosazovat svoji lidi. Členové pražské buňky ANO by podle některých informací dali přednost Kleslové, nechtějí jít ale proti Babišovi, který s nominací Kasla přišel.

„Takzvané mocenské boje probíhají před volbami asi ve všech demokratických stranách a hnutích, určitě budou probíhat i diskuse nad kandidátkou v Praze. Ta se začne sestavovat, stejně jako všechny ostatní, zřejmě již během června,“ sdělil serveru E15.cz mluvčí ANO Jaromír Hasoň.

Autor: ČTK, čap

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.