Babiš hledá u DPH nápady na Slovensku, to ve výběru daní pokulhává | E15.cz

Babiš hledá u DPH nápady na Slovensku, to ve výběru daní pokulhává

Babiš hledá u DPH nápady na Slovensku, to ve výběru daní pokulhává
Bratislava, ilustrační foto
• 
ZDROJ: Pixabay.com

paj

V lednu 2014 si Andrej Babiš při pracovní cestě na Slovensko pochvaloval tamní výběr daní. „Inspiroval jsem se v efektivitě, v opatřeních na výběr daní a zabránění podvodů,“ citoval tehdy ministra financí deník Právo. Nejnovější data Evropské komise zjišťující míru daňových úniků právě v roce 2014 ale ukazují, že východní sousedé v tomto ohledu nemusí být nejlepším vzorem. Slovensko je na chvostu Evropské unie s deficitem ve výběru DPH mnohem větším než v Česku.

Podle průzkumu Komise se v rámci celé Unie v roce 2014 na daních z přidané hodnoty vybralo o 159,5 miliardy eur méně, než se očekávalo. Nejlépe se daně vybíraly ve Švédsku, kde rozdíl mezi očekávaným a skutečným výběrem dosáhl pouze 1,24 procenta.

Výpadek DPH v zemích EU v letech 2013 a 2014Výpadek DPH v zemích EU v letech 2013 a 2014Autor: Evropská komise
Výpadek DPH v zemích EU v letech 2013 a 2014, zdroj: Evropská komise

Nejhůře na tom bylo Rumunsko s rozdílem 37,9 procenta. Na konci žebříčku zemí Evropské unie, čtyři místa před jeho koncem se nachází i Slovensko s rozdílem 29,97 procenta. V Česku rozdíl dosáhl 16,16 procenta a pohybuje se přibližně na úrovni Francie.

Slovenskem se Babiš chce inspirovat i v příštím roce, kdy plánuje v Česku zavést účtenkovou loterii, stejně jako východní sousedé. Spustit by se mohla už v březnu příštího roku.

Kažimír: Výběr daně z přidané hodnoty v EU nefunguje, reforma je nutná

Podle vyjádření Komise zjištění potvrzují potřebu hlubších reforem, které by nedostatečnému výběru daní dokázaly zabránit. Eurokomisař pro hospodářské a finanční otázky, daně a cla Pierre Moscovici označil ztráty na výběru DPH ve výšce stovek milionů za neakceptovatelné a vyzval k vytvoření konečného celounijního systému.

Autor: paj
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!