Babiš odvolal svého prvního náměstka Wagenknechta | E15.cz

Babiš odvolal svého prvního náměstka Wagenknechta

Lukáš Wagenknecht
Lukáš Wagenknecht
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ve funkci končí první náměstek ministra financí Lukáš Wagenknecht, odvolal ho Andrej Babiš (ANO). Wagenknechtovi nabídl pozici politického náměstka, tu ale odvolaný náměstek již dříve odmítl. Ministr financí potvrdil, že náměstek je odvolán k 26. červnu.

„Ministr si náměstka pozval na čtvrtek a tam mu to oznámil. Odvolací dekret už byl podepsaný, nabídku na politického náměstka Wagenknecht zatím nepřijal,“ cituje server Neovlivní.cz zdroj z ministerstva.

Šestatřicetiletý Wagenknecht se v posledních měsících dostal do sporu s ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou (za ANO). Auditorský tým, který pod Wagenknechta spadá, tvrdil, že tendr na monitorovací systém evropských fondů MS2014+ provázelo množství závažných chyb. Tento závěr potvrdila i Evropská komise.

Auditoři ve zprávě poslané do Bruselu mimo jiné uvádějí, že zakázka byla vyhlášena jinak, než jak schválila vláda. Vítězný uchazeč byl podle auditu zvýhodněn, protože nesplnil kvalifikační předpoklady. Také hodnocení nabídek prý bylo netransparentní a nepřezkoumatelné. Audit také kritizoval to, že náklady na každoroční servis monitorovací aplikace jsou dvojnásobné než samotné její pořízení.

Šlechtová se proti auditu důrazně ohradila, označila ho za neprofesionální a opřený o spekulace. Prohlásila, že kvůli němu je ohroženo čerpání fondů v novém programovém období 2014 až 2020. Na konci dubna problém řešila i vláda, která rozhodla, že systém proplatí ze státního rozpočtu. Státní pokladna tak přijde o stovky milionů korun.

Wagenknecht je v krátké době druhým náměstkem, kterého Babiš odvolal. V květnu skončil ve funkci Martin Pros, který předtím požádal Českou národní banku o prověření možných manipulací s pražskou mezibankovní sazbou PRIBOR. V dnešním Právu Babiš řekl, že důvodem odvolání byl i Prosův postup při sestavování návrhu novely zákona o pojišťovnictví. Pros údajně v rozporu s vládním návrhem i stanoviskem ministerstva financí podporoval pozměňovací návrh poslance ČSSD Ladislava Šincla.

Babiš dál hledá správnou sestavu dozorčí rady ČEZ. Sesadí vedení firmy?

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video