Babiš: Poslanci ČSSD Šinclovi se neomluvím, lhal o mně | E15.cz

Babiš: Poslanci ČSSD Šinclovi se neomluvím, lhal o mně

Ministr financí Andrej Babiš (ANO)
Ministr financí Andrej Babiš (ANO)
• 
ZDROJ: Glos Hynek/Euro

ČTK

Share on Facebook Messenger
Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš se v žádném případě neomluví poslanci ČSSD Ladislavu Šinclovi, kterého údajně zastrašoval. Poslanec o něm a jeho zájmech v debatě o pojišťovnictví prý lhal. Žádnou složku na Šincla nemá, tvrdí. Omluvu požaduje sociální demokracie, která Babišovy metody přirovnala k praxi komunistické Státní bezpečnosti. Toto nařčení Babiš také odmítá.

Šincl v úterý ve Sněmovně kritizoval měnící se postoj ministerstva financí k návrhu na omezení provizí za zprostředkování pojištění. Babiš pak další den na koaličním jednání prý obvinil Šincla a jeho rodinu z korupce a údajně Šincla zastrašoval informacemi ze složky nadepsané poslancovým jménem.

„Zásadně to odmítám, žádnou složku jsem neměl, ale desky zákonů, které jsem měl číst v Senátu. Na nich jsem měl pár listů článků z médií,“ uvedl Babiš. Čerpal prý například z Hospodářských novin, deníku Dnes nebo Haló novin. Později novinářům ukázal stažené články, které se týkaly Šinclova bydlení v domě napsaném na manželku nebo zneužívání poslaneckých náhrad. Na této svodce měl přilepený lístek s poslancovým jménem.

„Je to pro mne nedůvěryhodný člověk, který s mým bývalým náměstkem (Martinem) Prosem prosadil změnu postoje ministerstva financí vůči vládou schválenému návrhu zákona za mými zády, bez mého vědomí,“ poznamenal dále na adresu Šincla.

„V žádném případě se neomluvím. V úterý mě veřejně napadl ve Sněmovně a obvinil, že mám nějaké zájmy v této kauze, přitom věděl, že lže a že následující den máme domluvené jednání k tomuto zákonu,“ doplnil.

Přečtěte si:

„Celá tato aféra je vyvolána tím, že se tady hraje o veliké peníze,“ řekl Babiš novinářům. Konkrétně jde podle něj o částku 22 miliard korun ročně mezi pojišťovnami a makléři. Poslancův návrh podle ministra ponechává tyto peníze z vypovězených smluv pojišťovnám, zatímco ANO podle něj chce, aby 80 procent z toho šlo pojištěncům.

Šincl ale toto tvrzení odmítl a označil to za snahu Babiše poškodit ho na veřejnosti. „Cílem mého pozměňovacího návrhu je snížit a zastropovat maximální odměnu pojišťovacím zprostředkovatelům a částku, o níž se sníží provize, tj. přes čtyři miliardy korun, připsat klientům do výnosů. V mém návrhu je také striktně legislativně ošetřeno, že pojišťovny z této částky neuvidí ani korunu,“ uvedl s tím, že jeho návrh podpořil i viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl.

Šincl při úterním jednání Sněmovny kritizoval ministerstvo financí kvůli postoji k návrhu na omezení provizí pro zprostředkovatele životního pojištění. Poznamenal, že rozpočtový výbor jeho návrh podpořil a ministerstvo s tím víceméně souhlasilo, ale pak svůj postoj začalo měnit. Šincl naznačoval, že za výhradami ministerstva by mohly být Babišovy obchodní zájmy.

Další střet zájmů?

Předseda ANO ve Sněmovně popřel, že by měl na Šinclově návrhu novely pojišťovnictví nějaký osobní zájem. Loni ovšem otevřela v Česku pobočku firma Babišova bratra Alexandra, slovenská Scheibner Insurance Broker. Podnik mimo jiné působí právě jako zprostředkovatel byznysu pojišťoven a zajišťoven.

Ve středu se kvůli novele zákona o pojišťovnictví sešlo několik koaličních poslanců, včetně Šincla a Babiše, a představitelů ministerstva financí.

„Byl jsem připraven vyslechnout si argumenty, proč ministerstvo změnilo svůj původně kladný postoj k návrhu. Nerozumím tomu, že předseda ANO dal před věcnou diskusí přednost vytahování pomluv a zastrašování, které fakticky bylo vydíráním,“ sdělil Šincl. „Naprostým vrcholem bylo, když Babiš otevřel složku nadepsanou mým jménem a začal citovat směs domněnek a pomluv, týkajících se mých předešlých zaměstnání, majetkových poměrů, a dokonce i mé rodiny,“ doplnil.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.