Babiš: Sametová revoluce nenaplnila všechna očekávání | E15.cz

Babiš: Sametová revoluce nenaplnila všechna očekávání

Andrej Babiš
Andrej Babiš
• 
ZDROJ: Glos Hynek / Euro

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Sametová revoluce nesplnila všechna očekávání lidí. Po 17. listopadu sice přišla svoboda, ale i negativní jevy, prohlásil vicepremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. S dalšími politiky ANO si Babiš připomněl 26. výročí sametové revoluce u pamětní desky na Národní třídě v Praze.

„Tak samozřejmě 17. listopad nám přinesl základní změny - svoboda slova, svoboda cestování a volného pohybu a svoboda podnikání,“ uvedl. Tyto hodnoty si podle něj musíme připomínat. „Vidíme, že už někteří naši mladí studenti ani nevědí, co to byl 17. listopad, co ti lidi, kteří se nebáli bojovat proti komunistickému režimu, pro nás přinesli,“ dodal.

Revoluce ale podle vicepremiéra nebyla tak zásadní změnou, jak lidé v Československu v roce 1989 předpokládali, a všechna jejich očekávání se nesplnila. „Tenkrát lidi byli jednotní, byli nadšeni, čekali obrovskou změnu, a samozřejmě v některých směrech se nenaplnila,“ řekl.

Podobně se vyjádřil i premiér Bohuslav Sobotka. „Vidíme, že v řadě věcí společnost úplně dobře nefunguje. Lidé měli s listopadem 1989 velká očekávání, a ne všechna byla v průběhu následujících let naplněna. Snažím se vykonávat funkci předsedy vlády, abychom pokud možno naplnili naděje lidí, které vkládali do toho, že vláda může fungovat ve prospěch občanů a řešit každodenní problémy,“ řekl.

„Dneska je ta situace je mimořádně kontroverzní, to co se děje v Evropě. Je potřeba, aby se Evropa snažila sjednotit v názorech, aby velké státy také vnímaly názory menších států a hlavně aby Evropa začala být akční,“ pokračoval Babiš.

Žádné rozdělování, jen pieta

Varoval před rozdělováním společnosti. „Neměli bychom ten svátek zneužívat k rozdělování společnosti. Někteří politici se na tom snaží udělat nějaký profil nebo kampaň, a to je špatně. Ten svátek by měl dneska sloužit jedině ke vzpomínkám a k nějaké bilanci,“ řekl.

Spolu s Babišem se pietní vzpomínky zúčastnili ministři za hnutí ANO Robert Pelikán, Dan Ťok, Richard Brabec, Martin Stropnický a Karla Šlechtová a také pražská primátorka Adriana Krnáčová. K pamětní desce přicházeli uctít výročí i další lidé.

**

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video