Babiš zažaluje Slovensko kvůli verdiktu o své spolupráci s StB | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Babiš zažaluje Slovensko kvůli verdiktu o své spolupráci s StB

ly

Nově jmenovaný premiér Andrej Babiš (ANO) nevzdává boj se slovenskými soudy, které rozhodly o oprávněnosti vedení Babiše ve svazcích jako agenta StB. Do příštího pátku chce podat žalobu na slovenský stát u Evropského soudu pro lidská práva. Uvedl to před novináři těsně po svém jmenování na Pražském hradě.

"Média tvrdí, že jsem prohrál soud o StB, což je lež, já ten soud vyhrál a vyhraji znovu. Do 15. června podám žalobu na Slovenskou republiku k Evropskému soudu pro lidská práva," uvedl Babiš. "Ústavní soud rozhodl těsně před volbami, kdy zrušil rozhodnutí soudu, které jsem vyhrál. To mi přijde nestandardní," dodal.

Soudy kvůli údajné Babišově spolupráci s StB začaly v lednu 2012. Babiš tehdy podal u bratislavského soudu žalobu na slovenský Ústav paměti národa (ÚPN) kvůli archivním svazkům, podle kterých spolupracoval s StB. Slovenské soudy nejprve rozhodly, že je Babiš uveden jako agent StB neoprávněně.

Zvrat v případu ale nastal po loňském rozhodnutí slovenského ústavního soudu. Zrušil původní rozhodnutí bratislavského krajského i nejvyššího soudu, které daly Babišovi za pravdu. Učinil tak kromě jiného z důvodu, že žalovanou stranou neměl být Ústav paměti národa, který svazky StB na Slovensku spravuje.

Čtěte, co se o agentu Burešovi píše ve spisech: „Plně chápe potřebu boje proti činnosti nepřítele“

Ústavní soud také konstatoval, že slovenské soudy rozsudky chybně založily na svědectví bývalých příslušníků StB, kteří v líčení před okresním a krajským soudem nebyli zproštěni mlčenlivosti. Zpochybnil také věrohodnost těchto svědků, kteří vypovídali v Babišův prospěch.

V obnoveném líčení bratislavský krajský soud v souladu s rozhodnutím ústavního soudu Babišovu žalobu letos zamítl. Proti tomuto pravomocnému rozhodnutí Babiš podal dovolání ke slovenskému nejvyššímu soudu.

Zeman jmenoval Babiše podruhé premiérem. Snad tentokrát získáte důvěru, vzkázal
StBáci hráli u soudu s Babišem divadlo, říká slovenský novinář
O OLAFu se pochybuje jen velmi zřídka, tvrdí jeho šéf. Babiš trvá na svém

Autor: ly
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!