Babišova autogramiáda v Průhonicích se zvrtla. Premiéra uvítaly bílé kříže a zásah vajíčkem

Andrej Babiš

Andrej Babiš Zdroj: Profimedia

Premiér Andrej Babiš (ANO) v Průhonicích podepisoval příznivcům svoji novou knihu.
Premiér Babiš dostal na mítinku vajíčkem. V Průhonicích zasahovala policie.
Premiér Babiš dostal na mítinku vajíčkem. V Průhonicích zasahovala policie.
Premiér Babiš dostal na mítinku vajíčkem. V Průhonicích zasahovala policie.
Premiér Babiš dostal na mítinku vajíčkem. V Průhonicích zasahovala policie.
12
Fotogalerie

Policisté v sobotu odpoledne zadrželi v Průhonicích u Prahy dva lidi, zřejmě odpůrce premiéra Andreje Babiše (ANO). Jsou podezřelí, že se během jeho autogramiády dopustili přestupku. Na místo přijela i policejní pořádková jednotka. Babiš měl podle deníku Blesk dostat zásah vajíčkem. Premiér, který v Průhonicích bydlí, zde dnes uspořádal předvolební setkání s voliči a autogramiádu své knihy.

Dobrovolníci Milionu chvilek pro demokracii v sobotu brzy ráno pomalovali náměstí, kde se mítink koná, kříži připomínajícími lidi zemřelé na covid-19. „Křížky na náměstí chce hnutí ukázat realitu Babišovy vlády v kontrastu s jeho kampaní,“ sdělila mluvčí Milionu chvilek pro demokracii Hana Strašáková. Premiér Babiš na to řekl, že zaplatí úklid náměstí, akci svých odpůrců ale nechtěl komentovat.

Dobrovolníci začali kříže malovat před zmrzlinárnou na hlavním náměstí v Průhonicích dnes v 06:00. Od 10:00 začal premiér v rámci předvolební kampaně podepisovat své knihy Sdílejte, než to zakážou!, zájemci také mohli dostat zmrzlinu.

Kolem poledne bylo na náměstí několik desítek lidí. K narušování veřejného pořádku ani hromadným protestům nedocházelo. Na Květnovém náměstí stálo několik policejních vozů. Kolem 15:00 přijely přibližně dvě desítky odpůrců vládní politiky a očkování. Jeden z nich měl hodit po premiérovi vejce. „V souvislosti s podezřením ze spáchání přestupku byly na místě zajištěny dvě osoby,“ uvedl policejní mluvčí Zdeněk Chalupa.

„Stejně jako značná část veřejnosti jsme znechuceni kampaní pana premiéra. S úsměvem od ucha k uchu se předvádí, jako by se nikdy nic nestalo. Přitom má on a jeho vláda na svědomí nezvládnutou pandemii, při které zemřelo přes třicet tisíc lidí,“ řekl k dnešnímu happeningu místopředseda Milionu chvilek Jiří Jakub Zévl.

Podle Chalupy policie prověřuje okolnosti, které provvázely nastříkání křížů křídovou barvou skupinkou lidí. „Osoby byly na místě ztotožněny a podle výsledků probíhajícího šetření a prověřování všech skutečností bude ve věci stanoven další postup,“ dodal Chalupa.

Podle zjištění ČTK byly nastříkané kříže na náměstí i odpoledne. V souvislosti s přijatými opatřeními na místo odpoledne přijeli další policisté včetně pořádkové jednotky a premiér se ze stánku přesunul do nedalekého bistra.

Kříže připomínající oběti covidu byly také v březnu na pražském Staroměstském náměstí. Celkem zde dobrovolníci namalovali na dlažbu 25 tisíc bílých křížků. I tehdy šlo o iniciativu Milionu chvilek, připojila se i řada zástupců veřejnosti.