Babišův první pokus o sestavení vlády se již rýsuje | E15.cz

Babišův první pokus o sestavení vlády se již rýsuje

Pavel Otto

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Hlava státu se sejde jen s devíti kandidáty na ministry, kteří dosud žádný rezort neřídili. Výhrady k žádnému jménu na Hradě nezazněly.

První pokus šéfa ANO Andreje Babiše sestavit vládu složenou převážně z politiků a odborníků, kteří jsou členy jeho hnutí, nebo k němu mají blízko, dostává konkrétní obrysy. Babiš po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem potvrdil, že jmenován premiérem bude 6. prosince. To je termín, který hlava státu už avizovala. Čtrnáct adeptů na ministry bude jmenováno týden poté, tedy 13. prosince.

„Pan prezident mě požádal, aby nezveřejňoval žádná jména. Chce se sejít s devíti kandidáty na ministry, které nezná, aby s nimi diskutoval o jejich představách,“ řekl lídr ANO, které vyhrálo říjnové volby. Dodal, že Zeman k nikomu výhrady neměl.

Babiš znovu přiznal, že podporu pro svůj kabinet, kde zasednou čtyři ženy, stále nemá v Poslanecké sněmovně zajištěnou. „Není v tom posun. Nevyjednávali jsme o tom, protože na to nebyl prostor. Uděláme maximum pro to, abychom dostali důvěru nebo toleranci,“ podotkl.

Zda využije celou 30tidenní lhůtu od jmenování vlády po její předstoupení před dolní komoru, Babiš podle svých slov zatím neví. Kdyby tomu tak bylo, hlasování o důvěře by se uskutečnilo krátce před prvním kolem prezidentských voleb.

Předseda ANO zopakoval, že za ideální by považoval svazek s občanskými demokraty, protože by si programově rozuměli. Obě uskupení mají 103 poslanců. „Vyjednávali jsme o výborech a pak jsme čekali na finální schůzku s ODS. Ale přišel čtyřblok a jednání byla narušena,“ uvedl v narážce na formaci demokratických stran.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video